Hlavní navigace

Zločinci obchodují s kyberkrimina­litou, spouštějí pokročilejší ransomwarové útoky a zdvojnásobují krádeže přihlašovacích údajů

25. 11. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ransomware zůstává pro organizace jednou z největších kybernetických hrozeb.

Sophos zveřejnil svoji každoroční studii Sophos 2023 Threat Report. Studie podrobně popisuje, jak se prostředí kybernetických hrozeb dostalo na novou úroveň komerčního využití a pohodlí pro potenciální útočníky, když byly díky rozšíření kybernetické kriminality jako služby odstraněny téměř všechny překážky pro páchání kybernetické kriminality.

Jste spokojeni se svou podobou automatizace firemních procesů?

Studie rovněž uvádí, že ransomware zůstává jednou z největších hrozeb kybernetické kriminality pro organizace, útočníci inovují své vyděračské taktiky a stále roste poptávka po ukradených přístupových údajích.

Zločinecká tržiště, jako je Genesis, již dlouho umožňují nákup malwaru a služeb použitelných pro malwarové útoky („malware jako služba“), stejně jako prodej ukradených přihlašovacích údajů a dalších dat ve velkém. V posledním desetiletí s rostoucí popularitou ransomwaru vzniklo celé odvětví „ransomware-as-a-service“. V roce 2022 se tento model „as-a-service“ rozšířil a je možné zakoupit téměř všechny části sady nástrojů pro realizaci kyberzločinů – od počáteční infekce až po způsoby, jak se vyhnout odhalení.

„Nejde jen o obvyklé případy, jako je prodej malwaru a sad na realizaci podvodů a phishingu,“ řekl Sean Gallagher, hlavní výzkumník hrozeb ve společnosti Sophos. „Kyberzločinci z vyšších pater nyní prodávají nástroje a schopnosti, které byly dříve výhradně v rukou některých nejsofistikovanějších útočníků, jako služby jiným subjektům. 

V loňském roce jsme se například setkali s inzeráty na službu OPSEC-as-a-service, kde prodejci nabízeli útočníkům pomoc při skrývání infekcí Cobalt Strike, a viděli jsme službu scanning-a-service, která poskytuje kupujícím přístup k legitimním komerčním nástrojům, jako je Metasploit, aby mohli najít a následně zneužít zranitelnosti. Komoditizace téměř všech složek kybernetické kriminality ovlivňuje prostředí hrozeb a otevírá příležitosti pro jakýkoli typ útočníka s jakoukoli úrovní dovedností.“

S rozvojem odvětví „as-a-service“ se stále více komoditizují i hackerská tržiště, která fungují jako běžné podniky. Prodejci nástrojů na páchání kyberzločinů inzerují nejen své služby, ale také vystavují nabídky práce, aby získali útočníky s odlišnými dovednostmi. Některá tržiště nyní mají speciální stránky s poptávkami pomoci a nábory zaměstnanců, kde také zájemci o práci zde inzerují své dovednosti a kvalifikace.

Nepoužívá vaše aplikace ruský kód? Přečtěte si také:

Nepoužívá vaše aplikace ruský kód?

„Dřívější ransomwaroví útočníci byli poměrně limitováni v rozsahu činnosti, protože jejich operace byly centralizované a členové skupiny vykonávali každý aspekt útoku. Když se ale ransomware stal nesmírně ziskovým, hledali způsoby, jak svou produkci rozšířit. Začali tedy části svých činností outsourcovat a vytvořili celou infrastrukturu na podporu ransomwaru. Nyní si z úspěchu této infrastruktury vzali příklad další kyberzločinci a následují je,“ řekl Gallagher.

Jak se infrastruktura kyberzločinu rozšiřovala, ransomware se stával velmi populární – a vysoce ziskový. V uplynulém roce ransomwarové skupiny pracovaly na rozšíření své potenciální útočné služby tím, že se zaměřili na jiné platformy než Windows a zároveň začali používat nové jazyky, jako jsou Rust a Go, aby se vyhnuli odhalení. Některé skupiny, zejména Lockbit 3.0, diverzifikovaly své operace a vytvářely „inovativnější“ způsoby vydírání obětí.

„Když hovoříme o rostoucí sofistikovanosti zločineckého podsvětí, vztahuje se to i na svět ransomwaru. Například Lockbit 3.0 nyní nabízí programy odměn za odhalení chyb ve svém malwaru a sdílení nápadů na zlepšení svých činností ze zločinecké komunity. Jiné skupiny přešly na „model předplatného“ za přístup k získaným datům a další je prodávají v aukcích. Ransomware se stal především byznysem,“ řekl Gallagher.

soutez_casestudy

Coffee break: Kybernetická odolnost je velmi důležitý pojem, říká René Pospíšil z Bitdefenderu Přečtěte si také:

Coffee break: Kybernetická odolnost je velmi důležitý pojem, říká René Pospíšil z Bitdefenderu

Rozvíjející se ekonomika podsvětí nejenže podnítila růst ransomwaru a odvětví „as-a-service“, ale také zvýšila poptávku po krádežích přihlašovacích údajů. S rozšířením webových služeb lze různé typy přihlašovacích údajů a dat, zejména cookies, využít mnoha způsoby k získání lepší pozice při útocích na sítě, a to i při obcházení vícefaktorového ověřování. Krádeže přístupových údajů také zůstávají jedním z nejjednodušších způsobů, jak začínající zločinci mohou získat přístup na hackerská tržiště a začít svou „kariéru“.

Sophos analyzoval také následující trendy:

  • Na prostředí kybernetických hrozeb měla globální dopady válka na Ukrajině. Bezprostředně po invazi došlo k explozi finančně motivovaných podvodů, zatímco nacionalismus vedl k roztříštění kriminálních aliancí mezi Ukrajinci a Rusy, zejména mezi pobočkami ransomwarových skupin.
  • Zločinci nadále využívají legitimní spustitelné soubory a jinak neškodné binární soubory (LOLBins) k různým typům útoků, včetně těch ransomwarových. V některých případech útočníci nasazují legitimní, ale zranitelné systémové ovladače v rámci útoků typu „bring your own driver“, aby se pokusili vypnout řešení na detekci a reakci v koncových bodech a vyhnuli se tak odhalení.
  • V centru nových typů kybernetické kriminality jsou nyní mobilní zařízení. Nejenže útočníci stále využívají falešné aplikace k šíření malwarových injektorů, spywaru a malwaru spojeného s bankovnictvím, ale na popularitě získávají i novější formy kybernetických podvodů, jako jsou například schémata typu „porcování prasete“. A tato trestná činnost se již netýká pouze uživatelů systému Android, ale také majitelů telefonů s iOS.
  • Znehodnocení Monery, jedné z nejoblíbenějších kryptoměn pro kryptominery, vedlo k poklesu jednoho z nejstarších a nejoblíbenějších typů kryptozločinů – kryptominingu. Těžební malware se ale nadále šíří prostřednictvím automatizovaných „botů“ v systémech Windows i Linux.

Byl pro vás článek přínosný?