Hlavní navigace

Znáte dvanáct nejčastějších vánočních podvodů na internetu?

14. 12. 2010

Sdílet

Společnost McAfee vydala varování před 12 hlavními triky, které zkouší internetoví podvodníci na uživatele ve vánoční sezóně. Lidé nakupující na internetu dárky by se speciálně před těmito typy podvodů měli mít na pozoru.

1. IPad zdarma

Řada lidí bude jako dárky kupovat produkty firmy Apple. Podvodníci například zkouší uživatelům namluvit, že při nákupu dalšího zboží dostanou zdarma iPad. Samozřejmě k tomu nikdy nedojde a cílem je pouze získat z důvěřivé oběti údaje o platební kartě. Po sociálních sítích obíhá tento podvod ve variaci, kdy se nabízí možnost vyhrát iPad po vyplnění kvízu.

2. Pomoc, byl jsem okraden

Tento podvod předstírá, že jeho odesilatelem je známý nebo rodinný příslušník, který se někde v cizině dostal do potíží. Příjemce zprávy se žádá, aby dotyčnému pomohl převodem peněz. Protože Vánoce jsou současně časem cestování, odborníci předpovídají, že pokusů o tento druh podvodu v nejbližších dnech přibude.

3. Slevové a dárkové programy

Podobně jako v případě 1, uživatelům se ale nabízí například kredit do určité výše pro nákupy v e-shopu. Cílem je opět získat z uživatelů důvěrné informace.

4. Podvodná nabídka zaměstnání

Ve vánoční sezóně mají lidé často vysoké výdaje a potřebují peníze. Podvodníci proto nabízejí podezřele dobře placené práce, které je navíc možné vykonávat z domova. Opět je však třeba poskytnout důvěrné informace. Tento druh podvodů se šíří hlavně pomocí sítě Twitter.

5. Smishing neboli phishing přes SMS

Zpráva poslaná přes SMS může např. předstírat, že jejím odesilatelem je banka nebo provozovatel e-shopu. Zpráva tvrdí, že nastaly jakési potíže, je třeba někam zavolat či poslat SMS a autorizovat platbu nebo sdělit informace o účtu. Lidé před svátky více nakupují on-line nebo kontrolují zůstatky na účtech a navíc bývají nervózní, proto tento typ podvodu dává aktuálně slušné šance na úspěch.

6. Podezřele výhodná nabídka ubytování

Ubytujte se v našem hotelu za neodolatelnou cenu. Zálohu je ovšem třeba zaplatit předem. Překvapí vás, že uvedený hotel ve skutečnosti ani nemusí existovat?

7. Podvody spojené s ekonomickou recesí

Může jít například o nabídky podezřele výhodného úvěru. Podvodníci požádají dopředu zaplatit za zpracování žádosti nebo chtějí sdělit citlivé osobní informace.

8. Elektronické pohlednice

Podvodníci nabízejí elektronické pohlednice, které obsahující odkazy na škodlivé weby nebo se pokoušející instalovat oběti malware. Mohou také rozesílat tyto pohlednice a předstírat, že odesilatelem je někdo, koho příjemce zná. Z infikovaného počítače se mohou tyto pohlednice pak dále rozesílat automaticky na všechny kontakty v e-mailu i sociálních sítích.

9. Podezřele nízká cena

Nabídka zboží vzhledem k obvyklým poměrům příliš levného je vždy podezřelá... Tento typ podvodů je rozšířen nejčastěji v on-line aukcích.

10. Charita

Podvodníci rozesílají žádosti, které předstírají, že jejich odesilatelem je známá charitativní organizace prosící o finanční příspěvek. V době Vánoc a dávání dárků jsou lidé náchylnější na tyto triky naletět.

11. Stahování škodlivého obsahu

soutez_casestudy

V době svátků se může jednat například o hudební melodie, pozadí plochy či spořiče obrazovky s vánoční tematikou. Příslušné soubory však obsahují malware.

12. Wi-Fi připojení v hotelech a na letištích

Využití zdarma dostupného Wi-Fi připojení na cestách nemusí být bez rizika, příslušné sítě mohou být kompromitovány a podvodníci mohou například odposlouchávat data, která se v nich přenáší.

Společnost McAfee doporučuje uživatelům následujících pět tipů, které by měly ochránit počítač i citlivé osobní informace.

  • Používejte raději dobře známé a renomované weby, hlavně pro on-line nákupy.
  • Nereagujte na nabídky, které přijdou jako spam (v e-mailu, sociálních sítích, instant messagingu...)
  • Všímejte si, na jakou adresu vedou odkazy, ještě než na ně kliknete. Nestahujte obsah z neznámých zdrojů.
  • Pozor na jakékoliv podezřele výhodné nabídky.
  • V neznámých Wi-Fi sítích neprovádějte on-line nákupy a nepoužívejte internetové bankovnictví.

Byl pro vás článek přínosný?