Hlavní navigace

Redakční speciál: Databáze v podnikovém prostředí

Databáze jsou už dlouho klíčovou částí firemního IT. Poslední dobou však prošly bouřlivým rozvojem, díky kterému získaly spoustu nových funkcionalit a rysů, které mohou zcela změnit způsob fungování vašeho IT. Mít přehled o světě databází je tak doslova nezbytností.
Pavel Louda 7. 3. 2022

V redakčním online speciálu vám ukážeme, jak vypadá současný svět databází a jak na to můžete reagovat – např. jak si zvolit nejvhodnější databázi pro vaše specifické potřeby, jak integrovat data z různých zdrojů, proč se zamyslet nad nasazením datových skladů, co zvážit při výběru cloudové databáze, jak využít propojení databází s umělou inteligencí či jak ochránit databáze před nejčastějšími hrozbami. 

Z obsahu speciálu: 

Všechny příspěvky zpracoval šéfredaktor Security Worldu Pavel Louda

  • Výběr nejvhodnější databáze a platformy pro integraci dat. Žádná databáze není stejná. Liší se v mnoha parametrech – výkonu, možnostech programovatelnosti, schopnostech zpracování dat, podpoře různých funkcí apod. Výběr té správné pro vaši aplikaci je tak klíčové.
  • Datová architektura ve zkratce. Vyřešením hlavních aspektů už na počátku procesu tvorby datové architektury lze předejít vážným problémům v budoucnu.
  • Datový sklad jako základ pro analytiku. Podnikové datové sklady (data warehouse) jsou komplexní strukturované útvary navržené pro analýzu. A často slouží jako zdroje dat pro systémy BI i strojové učení.
  • Jak vybrat tu správnou cloudovou databázi. Transakční cloudové databáze jsou k dispozici ve všech tvarech a velikostech – od jednoduchých úložišť hodnot klíčů až po distribuované relační databáze planetárního měřítka. Zde je návod pro výběr vhodné cloudové databáze pro vaši aplikaci.
  • Databáze, které nabízejí nativní podporu strojového učení. Přestože se přístupy a schopnosti liší, všechny v tomto příspěvku uvedené databáze umožňují vytvářet modely strojového učení přímo tam, kde jsou uložená vaše data.
  • Bezpečnostní rizika u databází a jak jim můžete předcházet. Chyby při ochraně databází jsou běžné a útočníci to vědí. Zde jsou nejvýznamnější slabiny databází, které se snaží zneužívat. A také popis technologií, které vám mohou ochranu dat výrazně zlepšit.
  • Zálohování databází: Jak na to. Servery ve vlastní infrastruktuře, PaaS a architektura serverless mají odlišné a specifické osvědčené postupy pro zálohování databází.
  • BONUS: Podcasty O své práci v IT branži na téma databází, ale nejen o nich, vyprávějí CIO významných firem, jako jsou např. Pražská energetika, Expobank, DPD, Slevomat, atd.

Pro přístup do Speciálu se prosím zaregistrujte.


Pokud při registraci uvedete i své telefonní číslo, přijde vám včas upozornění v podobě SMS.
+

Přečetl(a) jsem si a souhlasím s dokumentem ZÁSADY OCHRANY SOUKROMÍ, který popisuje, jak mohou být moje osobní údaje shromažďovány, ukládány, zpracovávány a sdíleny.

Internet Info DG, a.s. a skupina přidružených společností mohou shromažďovat, ukládat a zpracovávat moje osobní údaje pro následující účely: zajištění mého přístupu k požadovanému obsahu nebo poskytování mnou požadovaných služeb včetně registrace účasti na akcích, a také pro účely předkládání nabídek podobného obsahu nebo služeb prostřednictvím přímého marketingu včetně zasílání e-mailů, telemarketingu a zasílání textových a SMS zpráv.

Sponzor může také používat moje osobní údaje za účelem kontaktu se mnou v souvislosti s výše uvedenými účely. Moje osobní data budou přenášena či předávána do třetích zemí pouze v případě, že bude existovat adekvátní úroveň ochranných opatření a zabezpečení pro ochranu mých osobních údajů.

Svůj souhlas mohu kdykoli v budoucnu odvolat na e-mailové adrese info@iinfo.cz nebo zaktualizováním svých uživatelských nastavení.