Hlavní navigace

Americká expedice se pokusí o záchranu Titanicu

25. 8. 2010

Sdílet

Podle oficiálních stránek expedice budou mít pro archeologické mapování lodi a dna vědci k dispozici nezávislá plavidla vybavená GPS moduly, výkonnými sonary, optickými zařízeními a dalšími výpočetními technologiemi tak, aby mohli pořizovat 3D HD snímky, provádět akustické modelování lodi a dna a lokalizovat stav koroze v jednotlivých částech lodi.

Celé mapování by mělo být zaměřeno na příď a záď lodi, přičemž sonary budou rozmístěny zhruba na 30 míst, odkud by měly pořídit dostatek akustických snímků pro vytvoření komplexní 3D vizualizace. „O vytvoření 3D modelu něčeho tak velkého a nepravidelně tvarovaného v takovéto vodní hloubce se nikdy dříve žádný tým nepokusil“, sděluje na stránkách expedice jeden z oceánografů. Současně by měly být také pořízeny 3D videozáznamy nejvyšší HD kvality z přídě, trupu i zádě, jež by měly pomoci při probíhajícím výzkumu, archeologické analýze a dokumentaci.

Za celou výpravou stojí společnost RMS Titanic, jež vlastní práva na těžbu cenných předmětů z vraku lodi. Právě z důvodu znehodnocování místa katastrofy za účelem vlastního zisku byla společnost už mnohokrát kritizována, ovšem aktuální expedice by měla být motivována čistě vědecky.

Postup výpravy i aktuální dosažené výsledky můžete sledovat prostřednictvím sociálních sítí Facebook a Twitter na stránce projektu RMS Titanic, Inc.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?