Hlavní navigace

Apple představil Mac OS X Snow Leopard

23. 6. 2009

Sdílet

Apple představil Mac OS X Snow Leopard


Snow Leopard přináší dle svých autorů několik stovek vylepšení, například nového jádra, zabudované podpory Microsoft Exchange a podpory nových usnadnění práce. Snow Leopard bude k dispozici v září 2009 a upgrade ze současné verze Leopard bude k dispozici za cenu přibližně 800 Kč.Při vytváření Snow Leoparda se inženýři společnosti Apple snažili zdokonalit tento operační systém tím, že vyladili 90 procent z více než 1000 jednotlivých částí systému. Uživatelé si mají dle tvůrců všimnout rychleji reagujícího prostředí Finder, poštovní klient Mail má načítat zprávy až o 85% rychleji a vyhledávat o 90% rychleji, úvodní inicializace Time Machine je o polovinu kratší, Dock integruje funkce Exposé, 64bitová verze webového prohlížeče Safari zrychluje Nitro engine JavaScriptu o 50% a je odolná vůči selháním způsobeným zásuvnými moduly.

Snow Leopard také integruje nový QuickTime X, multimediální přehrávač s novým designem, který nyní podporuje jednoduché prohlížení, nahrávání, střihání a sdílení videí na YouTube, MobileMe a iTunes. Snow Leopard je díky optimalizacím méně náročný na prostor na disku a zabírá o 6GB méně než předchozí verze.Poprvé v historii společnosti Apple jsou zde systémové aplikace 64bitové - a to včetně klienta Mail, Finderu, iCal, iChat a Safari; díky podpoře 64bitových procesorů konečně dokáží využít velké paměti RAM. Snow Leopard integruje podporu pro Microsoft Exchange Server 2007 přímo do aplikace Mail, Address Book a iCal, díky čemuž je uživateli poskytnuta možnost přijímat a odesílat maily, vytvářet a přijímat pozvání na schůzky a spravovat globální kontakty v adresáři. Podpora Exchange je přímo součástí systému, takže je možno využít všech funkcí OS X, jako je rychlé hledání pomocí Spotlight a rychlé náhledy pomocí Quick Look.Trackpady Apple s podporou Multi-Touch jsou nyní podporovány ve funkci VoiceOver, díky čemuž uživatel slyší proces procházení různými částmi obrazovky, ať už se jedná o okna nebo pracovní plochu. Snow Leopard integruje též podporu pro bezdrátové displeje s Braillovým písmem a připojení více takových displejů pomocí Bluetooth.

Cena a dostupnost:

Mac OS X ve verzi 10.6 Snow Leopard bude k dispozici ve formě upgrade současné verze 10.5 Leopard v září 2009 a dostupný bude na www.apple.cz. Cena jednouživatelské licence bude cca 800 Kč a multiuživatelská licence pro domácí použití bude k dispozici za cenu kolem 1500 Kč. Uživatelům počítačů Mac s procesory Intel, kteří ještě využívají OS X 10.4 Tiger, bude k dispozici balíček zahrnující OS X Snow Leopard, iLife 09 a iWork 09 v jednouživatelské licenci za cenu kolem 4500 Kč a 6400 Kč v multiuživatelské licenci pro domácí uživatele.

Upgrade na Mac OS X Snow Leopard bude dostupný zdarma pro zákazníky, kteří zakoupí Mac se systémem OS X Leopard v období od 8.června 2009.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?