Hlavní navigace

Apple vydává novou verzi Final Cut

29. 7. 2009

Sdílet

Apple vydává novou verzi Final Cut


Final Cut Studio obsahuje Final Cut Pro 7, který rozšiřuje rodinu ProRes kodeků od Apple, dále Easy Export, díky němuž je možný výstup do mnoha různých formátů a také podporu iChat Theater pro spolupráci v reálném čase. Motion 4 zahrnuje nástroje jako například 3D stíny, zrcadlení a úpravu hloubky ostrosti pro filmovou grafiku a vizuální efekty, a Soundtrack Pro 3 nabízí nové vícestopové audio nástroje pro zjednodušenou postprodukci zvuku.

Color 1.5 zahrnuje lepší integraci Final Cut Pro a podporu pro plné barevné rozlišení a Compressor 3.5 přidává nové funkce, které zjednodušují nastavení a úpravu souborů pro export. Nové Final Cut Studio bude stát asi 26 500 Kč a je tak dle společnosti Apple levnější než předchozí vydání. Je také k dispozici ve formě upgrade za 8000 Kč.

Apple Final CutFinal Cut Pro 7 obsahuje nové verze kodeků ProRes od Apple, které podle svého výrobce podporují prakticky jakýkoli pracovní proces, včetně kodeku ProRes Proxy, který slouží pro offline editaci a mobilní editaci při nízké rychlosti připojení; ProRes LT je určen pro všeobecnou editaci a ProRes 4444 pro editaci a vizuální efekty. Easy Export umožňuje uživatelům pokračovat v práci na projektech, zatímco se na pozadí provede kódování a sekvence se odešle na YouTube, MobileMe, iPhone, iPod, Apple TV, na DVD nebo Blu-ray.

Podpora iChat Theater umožňuje spolupráci v reálném čase díky sdílení Final Cut timelines nebo klipů z individuálních zdrojů s uživateli iChat kdekoli na světě, a to i když nemají nainstalovaný Final Cut Pro. Mezi další nové funkce patří nové nástroje pro změnu rychlosti klipu, alpha transitions pro tvorbu dramatických efektů pomocí rozmazání pohybu a zabudovanou AVC-Intra podporu pro nejnovější kvalitní kamery značky Panasonic.

Motion 4 nabízí animační nástroje, vylepšení 3D kompozicí je podle Apple rychlejší díky novým přizpůsobitelným funkcím, které umí přidat světelné body k vytvoření realistických stínů nebo vytvoření zrcadlení na povrchu jakéhokoli tvaru, plochy nebo barevného nátěru. Motion 4 umožňuje editorům flexibilně uzpůsobit hloubku ostrosti ve 3D prostoru tím, že selektivně zvýrazní jeden nebo několik objektů a vytvoří efekt zaostření.

Soundtrack Pro 3 přináší nové nástroje pro editaci zvuku, například Voice Level Match, který extrahuje jednotlivou zvukovou informaci z obsahu jednoho klipu a vloží ji do druhého beze změny ostatního audio obsahu, a tak mohou editoři opravit nesladěné zvukové úrovně. Zdokonalený File Editor obsahuje nové nástroje k provedení  editačních zásahů a vyladění zvukového záznamu tím, že se umí zaměřit na specifické frekvence, jako například šustění papíru nebo praštění do stolu, aniž by to ovlivnilo mluvený dialog. Nová funkce Advanced Time Stretch dokáže roztáhnout a stáhnout zvukovou stopu s použitím tří algoritmů navržených společností Apple nebo dalších algoritmů od třetích stran v podobě zásuvných modulů.

Color 1.5, aplikace pro úpravy barev, nyní pracuje s větším rozsahem sekvencí a efektů z Final Cut Pro a integrovaný pracovní prostor umožňuje editorům zpracovat celé projekty v rámci programu Final Cut Studio. Nová 4K podpora pracuje se soubory z kamer jako například RED ONE a umožňuje výstup přímo do ProRes for HD nebo DPX for film. Rozšířená podpora pro formáty vysoké kvality zahrnuje AVC-Intra, XDCAM 422 a ProRes 4444, což dovoluje úpravy barev s pomocí informace o barevném prostoru.

Compressor 3.5 dle zprávy Apple zjednodušuje kódování a převedení materiálu do mnoha různých formátů, je schopen automaticky detekovat nastavení QuickTime a vytvořit Easy Export šablonu nebo mini “droplet” na desktopu, který automatizuje specifické úkony Compressoru. Nové, přizpůsobitelné funkce sdílení umožňují  publikovat materiál na YouTube a MobileMe, nebo exportovat do iPhone, iPodu, Apple TV a dalších mobilních formátů. Šablony menu a předvolby kódování ulehčují  tvorbu Blu-ray disků. Final Cut Studio také obsahuje DVD Studio Pro, prostředí pro tvorbu DVD s nástroji „táhni a pusť“, editaci přímo na obrazovce a náhledy v reálném čase.

Soundtrack Pro a Compressor jsou také k dispozici jako součást nové aplikace Logic Studio, která umožňuje uživatelům Final Cut a Logic spolupracovat a sdílet soubory.

Společnost Apple také představila Final Cut Server 1.5, nástroj pro ovládání a automatizaci Final Cut Studio. Final Cut Server 1.5 obsahuje nové funkce jako je zjednodušená offline editace s ProRes Proxy, produkční hierarchie k organizaci médií a podpora pro statické obrazové sekvence, které umožňují nahlédnout a zpracovat sekvence obrázků při procesu tvorby grafiky a efektů. Final Cut Server nyní zahrnuje neomezenou licenci pro klienty a je k dostání za 26500 Kč nebo jako upgrade pro stávající uživatele za 8000 Kč.

Final Cut Studio bude k dispozici v síti autorizovaných prodejců Apple za doporučenou maloobchodní cenu 26 500 Kč a stávající uživatelé Final Cut Studio a Final Cut Pro mohou získat upgrade za doporučenou maloobchodní cenu 8000 Kč. Úplné systémové požadavky a více informací o Final Cut Studio můžete nalézt na stránce www.apple.com/finalcutstudio. Final Cut Server 1.5 bude k dispozici u autorizovaných prodejců Apple za doporučenou maloobchodní cenu 27 500 Kč spolu s neomezenou licencí pro klienty. Stávající uživatelé Final Cut Server mohou získat upgrade za doporučenou maloobchodní cenu 8000 Kč. Úplné systémové požadavky a více informací o Final Cut Server můžete nalézt na stránce www.apple.com/finalcutserver.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality