Hlavní navigace

Avast! zveřejnil zprávy o infikovaných webových stránkách

22. 4. 2010

Sdílet

Avast! zveřejnil zprávy o infikovaných webových stránkách


Viroví analytici ze společnosti ALWIL Software, která vyvíjí bezpečnostní program avast! Antivirus, zveřejnili informace získané ze sítě senzorů avast! CommunityIQ. Jedná se o síť dobrovolníků z řad uživatelů avast!, kteří reportují data o podezřelém chování souborů a infikovaných webových stránkách. Senzory v programu avast! označují infikované weby na základě analýzy podezřelého chování, testů na škodlivý kód a na základě předešlých zkušeností ostatních uživatelů.   

Obrovské množství členů CommunityIQ vytváří tzv. “cloud” (mrak senzorů), který poskytuje přesné informace o infikovaných webových stránkách na internetu. Podle CommunityIQ bylo v prvním kvartále 2010 celosvětově infikováno 252 000 domén, které byly členy CommunityIQ navštíveny 11.9 milionkrát. Členové CommunityIQ celkově reportují přibližně 1 miliardu vzorků měsíčně.

Jen v Česku bylo infikováno 7 306 domén. Jedná se o stránky s rozličnou tematikou jako je cestování a rekreace, např. netzajezdy.cz a pspodoli.cz. Malware byl také objeven na webu srandicky.cz. České stránky byly jako infikované označeny přibližně 141 000 členy CommunityIQ z České republiky.

Avast! bude na základě CommunityIQ zveřejňovat detailní barometr internetové bezpečnosti, obsahující statistiky výskytu malware podle zemí a domén a také informace o nových hrozbách, které byly identifikovány na základě behaviorální analýzy.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?