Hlavní navigace

Bezdrátové nabíjení baterií mobilních přístrojů má být hitem příštího roku

Sdílet

Martin Noska 4. 10. 2009

Alespoň to předpovídá Bret Lewis, ředitel americké společnosti Fulton Innovation, která tuto technologii vyvíjí a jež našla využití např. v novém modelu notebooku Latitude Z od Dellu, který je možné nabíjet umístěním na speciální podložku. Ta vytváří pomocí zabudované cívky elektromagnetické pole a po přiložení přístroje, který ve své spodní části obsahuje další obdobnou cívku, začne prostřednictvím indukce docházet k přenosu energie, pomocí níž je dobíjena baterie notebooku. Obdobnou technologii pak nabízí třeba i Palm jako jednu z možností pro nabíjení svého smartphonu Pre.

Lewis vidí hlavní výhodu v nezávislosti na konkrétním adaptéru a v redukci všelijakých konektorů, takže uživatelé by mohli své mobilní přístroje nabíjet třeba pouhým položením na stůl v konferenční místnosti, který by byl vybaven touto technologií. Kromě notebooků lze očekávat rozšíření bezdrátového nabíjení i do dalších typů mobilních zařízení, jako jsou telefony, MP3 přehrávače či Bluetooth headsety. Při sériové výrobě by totiž měla cena klesnout na obdobnou úroveň, jako je tomu u konvenčních napájecích zdrojů, přičemž účinnost nového způsobu nabíjení již dospěla na víceméně srovnatelnou úroveň.

Jedním z hlavních problémů rozvoje univerzálních bezdrátových nabíječek je momentálně existence standardizačního konsorcia pouze pro oblast přístrojů s nízkým odběrem energie (8–10 wattů), kam spadají třeba mobily. Nicméně není důvod, aby obdobná organizace nevznikla i pro kategorie přístrojů s vyššími energetickými nároky a aby i zde byly vytvořeny obecně platné standardy.

Detaily o notebooku Latitude Z najdete v článku Dell přichází s bezdrátovým dobíjením baterie u notebooků.

Našli jste v článku chybu?