Hlavní navigace

Bitcoin slaví desáté výročí vzniku

6. 1. 2019

Sdílet

Bitcoinu, řízenému touhou vytvořit decentralizovanou měnu, se nějak podařilo překonat jak svou volatilitu, tak vazby na zločinné aktivity, krádeže, podvody a další negativní faktory, a přežít tak až dodnes.

V počátcích byl Bitcoin prakticky jen novotou, kterou se zabývali počítačoví nadšenci. První známá komerční transakce se uskutečnila v roce 2010, kdy programátor Laszlo Hanyecz zaplatil 10 tisíc Bitcoinu za dvě pizzy u Papa John’s. Hanyecz si tehdy nejspíš myslel, že je to výhodná koupě, a asi by ho ani nenapadlo, že tyhle „mince“ by teď měly hodnotu přesahující 37 milionů dolarů.

Bitcoin nebyl mainstreamovou záležitostí až do roku 2013, kdy jeho hodnota poprvé dosáhla tisíce dolarů za kus. To byl ovšem krátkodobý zisk, neboť hodnota měny v následujících letech spadla zhruba o 80 procent – jenže koncem roku 2017 znovu vystoupala a tentokrát její cena atakovala 18 tisíc dolarů za kus.

Od té doby hodnota opět spadla – v současnosti na zhruba 4 tisíce dolarů za kus – jenže jestli nás historie něco naučila, pak to, že Bitcoin je velice nepředvídatelný. Takže se může stát, že jeho majitelé na něm brzy opět vydělají… nebo naopak.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?