Hlavní navigace

Canon uvádí profesionální zrcadlovku EOS 1D Mark IV

22. 10. 2009

Sdílet

Canon EOS 1D Mark IV

 

Canon EOS 1D Mark IV se podle výrobce hodí pro fotografování akčních snímků, sportovních akcí, zpravodajských událostí a živé přírody. EOS 1D Mark IV je vybaven novým snímačem CMOS formátu APS-H s rozlišením 16,1 megapixelů a novým systémem automatického 45bodového zaostřování (AF) s 39 křížovými body s vysokou citlivostí při světelnosti f/2,8. Dvojice procesorů DIGIC 4 poskytuje výkonnost potřebnou pro souvislé fotografování ve vysokém rozlišení rychlostí až 10 snímků za sekundu (sním./s) a současně přinášejí i dosud největší rozsah citlivosti ISO u fotoaparátů Canon.

Fotoaparát rovněž umožňuje použití AF bodů vázaných na polohu fotoaparátu jako funkce ovládané polohovým senzorem, která uživatelům umožňuje uložení samostatných AF bodů pro různé polohy fotoaparátu. AF body vázané na polohu je možné použít pro fotografování na výšku i na šířku (ať již přístroj držíte nahoře či dole); uživatel tak může během fotografování libovolně měnit polohu fotoaparátu a nastavení AF se samo přizpůsobí objektu. Registrace bodů AF umožňuje ukládání alternativních AF bodů, které lze následně vybrat stisknutím tlačítka.

Canon EOS 1D Mark IV

 

Snímač CMOS formátu APS-H s rozlišením 16,1 Mpix formátu APS-H kombinuje vysoký počet pixelů s efektivním zorným polem dosahujícím 1,3násobku ohniskové vzdálenosti objektivu. Souvislé fotografování usnadňuje osmikanálové čtení ze snímače, které poskytuje rychlé sekvence načítání a umožňuje využití obou procesorů DIGIC 4 pro dosažení fotografování s frekvencí 10 snímků/s při plném rozlišení 16,1 Mpix a současném zachování barev prostřednictvím 14bitového A/D převodu.

Zvýšená kapacita dvojice procesorů DIGIC 4 umožňuje zpracování většího množství dat vzniklého v důsledku 60% zvýšení rozlišení snímaného obrazu; fotoaparát EOS 1D Mark IV si však stále zachovává schopnost pořízení souvislého sledu až 121 velkých snímků ve formátu JPEG nebo 28 snímků ve formátu RAW (s použitím karty UDMA třídy 6).

Součástí zařízení je i aktualizovaná verze nástroje Picture Styles a premiérově u profesionálních fotoaparátů EOS i funkce Automatické optimalizace osvětlení (Auto Lighting Optimizer, ALO), která provádí automatickou korekci kontrastu a jasu snímků v okamžiku jejich záznamu. Spojení těchto funkcí umožňuje zrychlení pracovního procesu pro ty, kdo požadují snímky okamžitě připravené k vytištění přímo z fotoaparátu, bez nutnosti dalšího retušování.

Standardní rozsah ISO pro tento aparát se pohybuje v rozmezí 100–12 800 a rozšířený rozsah mezi 50–102 400, což podle výrobce představuje dosud nejvyšší hodnotu u zrcadlovek Canon. Techniky redukce šumu pomáhají snížit barevný šum a šum způsobený jasem a současně zachovat vyváženost barev. Součástí struktury nového 16Mpix snímače CMOS pro formát APS-H je souvislá vrstva mikročoček se zjednodušenými obvody a fotodiodami s velkou kapacitou a citlivostí, která zaručuje využití dostupného světla pro maximalizaci rozsahu ISO za slabého osvětlení.

Fotoaparát EOS 1D Mark IV je chráněn 76 gumovými těsněními soustředěnými kolem ovládacích prvků a švů krytu. Při použití společně s řadou objektivů EF a zábleskových jednotek Speedlite EX odolných proti povětrnostním podmínkám je výrobcem zaručena jeho odolnost proti prachu a vlhkosti.

LCD displej Clear View II s rozlišením 920 000 bodů (ve VGA rozlišení) umožňuje prohlížení snímků a videí i za extrémních podmínek. Mezera mezi LCD panelem a ochranným krytem je vyplněna fotoelastickým materiálem, jenž eliminuje odlesky světla. Akrylový kryt nahradilo tvrzené sklo, které displej chrání proti poškrábání. Fotoaparát EOS 1D Mark IV rovněž obsahuje integrovaný čisticí systém EOS, který automaticky odstraňuje prach ze snímače.

EOS Movie umožňuje nahrávání videí 1080p ve vysokém rozlišení (HD) až rychlostí 30, 25 a 24 sním./s a záznam 720p rychlostí 60 a 50 sním./s. Vedle plné kompatibility s formáty PAL a NTSC a nativní rychlosti filmového snímání 1080/24p nabízí fotoaparát EOS 1D Mark IV plně ruční expozici, a umožňuje tak kontrolu nad hloubkou ostrosti při natáčení videí i fotografování. Součástí fotoaparátu je programovatelné tlačítko pro rychlé natáčení videí. Obsahuje i výstup HDMI mini pro přímé prohlížení videa a snímků na kompatibilních televizorech s podporou HD.

 


Canon EOS 1D Mark IV – charakteristiky:

•    Nový snímač CMOS formátu APS-H s rozlišením 16,1 megapixelů
•    Sériové snímání 10 snímků za sekundu
•    Až 121 velkých JPG snímků v sérii
•    Nový 45bodový širokoplošný AF s 39 křížovými senzory s vysokou citlivostí při světelnosti f/2,8
•    Dva vysokorychlostní procesory DIGIC 4
•    ISO v hodnotě 12,800 s možností rozšíření až na 102 400
•    Záznam videa ve Full HD rychlostí 30, 25 a 24 snímků za sekundu
•    3,0" LCD Clear View II s režimem Live View
•    Trvanlivé tělo odolné vůči prachu a vlhkosti se 76 gumovými těsněními
•    Kompatibilní s objektivy Canon EF a blesky Speedlite EX
•    K dispozici je také nový bezdrátový přenašeč EOS 1D Mark IV WFT-E2 II (kompatibilní i se stávajícím bezdrátovým přenašečem souborů WFT-E2).

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?