Hlavní navigace

Canon představuje zrcadlovku EOS 550D

13. 2. 2010

Sdílet

Canon představuje zrcadlovku EOS 550D

 

Nový fotoaparát s kompaktním a lehkým tělem přichází dle výrobce s technologiemi, parametry a funkcemi, jimiž běžně disponují poloprofesionální digitální zrcadlovky. Novinka by měla zájemce zaujmout díky nově vyvinutému 18megapixelovému snímači CMOS velikosti APS-C, obrazovému procesoru Canon DIGIC 4 a funkci záznamu Full HD videa.

Canon uvádí na trh EOS 550D

Obrazový procesor Canon DIGIC 4 spolu s 18megapixelovým snímačem podporují standardní rozsah ISO 100–6400 (rozšiřitelný až na 12800), zdokonalená technologie redukce šumu nabízí dobrou kvalitu snímků i při fotografování za slabého osvětlení. 14bitové zpracování obrazu, které zajišťuje plynulejší gradaci tónů a přirozené barvy, pak podle Canonu zaručuje vysokou kvalitu snímků jak na tištěných fotografiích, tak při jejich zobrazení na monitoru. Ostření obstarává 9bodový AF systém s jedním středovým bodem křížového typu, který je citlivý při světelnosti /2,8 a vyšší. EOS 550D dále umožňuje vysokorychlostní sekvenční snímání rychlostí 3,7 snímků za sekundu.

Ani v případě zrcadlovky EOS 550D neupustil Canon od svého trendu vybavovat modely nižší třídy novými technologiemi a funkcemi, jimiž disponují fotoaparáty vyšších a profesionálních produktových řad. EOS 550D používá systém měření iFCL, jímž byl poprvé vybaven fotoaparát EOS 7D. Novinkou EOSu je schopnost nastavit horní limit pro automatické nastavení citlivosti ISO, což uživatelům poskytuje kontrolu nad obrazovým šumem. V případě modelu EOS 550D lze na této zrcadlovce řady EOS  nastavit kompenzaci expozice v rozsahu +/- pěti kroků a posouvání expozice až v rozmezí +/- 2 kroků. Fotografové tak mohou nasnímat stejný záběr v několika různě exponovaných verzích a mít jistotu, že pořídí správně exponovaný snímek i za nepříznivých světelných podmínek.

Canon uvádí na trh EOS 550D

Jelikož schopnost natáčet Full HD video podle Canonu nabývá stále více na důležitosti, přichází u novinky s  funkcí záznamu videa v plném HD rozlišení 1920 x 1080p, pro který fotografové mohou volit frekvenci snímání 30, 25 nebo 24 sním./s, a pro 720p video mají k dispozici frekvenci snímání 60 a 50 sním./s. Přítomnost zdířky 3,5 mm pak umožňuje připojení externího mikrofonu pro záznam stereozvuku.

Fotografové rovněž mohou ručně ovládat nastavení expozice, měnit hloubku ostrosti či dosáhnout tvůrčího efektu nastavením stupně rozmazání pohybem. Pro natočení videa mohou speciálně pro záznam videa nastavit prioritu odstínů ve světlech (highlight tone priority – HTP), aniž by museli měnit nastavení pro snímání fotografií. Když se snímaný objekt nachází daleko, lze využít funkci Movie Crop, při jejímž nastavení fotoaparát pro snímání použije pouze centrální část snímače (640 x 480 pixelů), a umožní tak  přibližně sedminásobné zvětšení.

Canon uvádí na trh EOS 550D

Díky integrovanému HDMI portu s podporou rozhraní HDMI-CEC (High-Definition Multimedia Interface – Consumer Electronics Control) lze video a statické snímky uložené v paměti fotoaparátu EOS 550D prohlížet na HD-ready televizorech a jejich prezentaci ovládat dálkovým ovladačem televizoru.

EOS 550D je plně kompatibilní se všemi objektivy řady Canon EF a EF-S a zábleskovými jednotkami EX Speedlite včetně kompaktního blesku Speedlite 270EX. EOS 550D lze také používat spolu s novým dálkovým ovládáním RC-6, které fotografům umožní pořizovat fotografie a Full HD video, aniž by se dotkli těla fotoaparátu. Kompaktní infračervený ovladač spustí spoušť až na vzdálenost pěti metrů a uživatelé si pro snímání mohou zvolit její okamžité spuštění nebo zpoždění v délce dvou sekund. Kromě modelu EOS 550D je RC-6 také kompatibilní s fotoaparáty EOS 450D, 500D, 7D a 5D Mark II.

Stručná charakteristika:

–    Snímač CMOS velikosti APS-C, rozlišení 18 megapixelů
–    Procesor DIGIC 4, ISO 100–6400 (rozšíření až na 12 800)
–    Kontinuální snímání rychlostí 3,7 sním./s
–    Záznam Full HD videa s manuálním ovládáním a možností výběru rychlosti snímání
–    7,7cm (3,0") LCD displej Clear View, 3 : 2, 1040 tis. bodů
–    Systém měření iFCL s 63zónovým dvouvrstvým senzorem
–    Obrazovka Quick Control pro rychlé změny nastavení
–    Kompenzace expozice +/-5 kroků
–    Výběr maximální hodnoty pro Auto ISO
–    Zdířka pro externí mikrofon
–    Funkce Movie Crop

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?