Hlavní navigace

České Radiokomunikace nabízí WiMAX nově také v Brně, Ostravě a Olomouci

20. 7. 2009

Sdílet

Tyto tři lokality se tak připojily k Praze, kde WiMAX funguje již od ledna 2009. Spuštěním technologie v těchto městech začalo její celostátní rozšiřování, které má být dokončeno v závěru letošního roku a pokryje celkem 25 měst. „Dle plánu jsme měli zahájit provoz v dalších lokalitách až v srpnu, ale protože je o WiMAX v regionech velký zájem, snažíme se budovat síť rychleji, což se nám daří“, doplňuje Libor Kubišta, ředitel provozu telekomunikační sítě Českých Radiokomunikací.

WiMAX síť pracuje v licencovaných kmitočtových pásmech, což zaručuje vysokou kvalitu a stabilitu poskytovaných služeb. Tato nejmodernější technologie navíc umožňuje poskytovat služby i tam, kde není přímá viditelnost na základnovou stanici. V porovnání s DSL nabízí technologie WiMAX výrazně větší dosah, takže služby jsou dostupné i v oblastech, kde to v případě technologie DSL není možné z důvodu příliš dlouhého telefonního vedení nebo jeho nedostupnosti. Prostřednictvím WiMAX sítě je možné nabízet jak nesymetrické, tak i symetrické rychlosti. České Radiokomunikace nabízejí služby s propustností až 5 Mb/s v obou směrech.

Samotné slovo WiMAX je zkratka anglického označení „Worldwide Interoperability for Microwave Access“. Jedná se o první otevřené řešení pro bezdrátový přístup v licencovaných pásmech, které díky vyspělým technologiím, vyššímu vysílacímu výkonu a použití směrových antén nabízí velký dosah signálu – teoreticky kolem 50 km při přímé viditelnosti a několik kilometrů v městské zástavbě při využití spojů bez přímé viditelnosti. Výhodou je rovněž kapacita připojení, kterou lze rozdělit mezi desítky klientů a každému z nich garantovat stabilní přenosovou rychlost. Další vlastností je zabudovaná podpora QoS. Řízení kvality služeb umožňuje na wimaxových spojích provozovat například IP telefonii nebo přenášet video v reálném čase a v dostatečné kvalitě.

„Pomocí jedné přípojky zákazník dostává kvalitní internetové, telefonní a datové služby, jejichž parametry jsou volitelné. Navíc vysoká rychlost a kvalita zůstává až do 15 km od základnové stanice, což představuje více než trojnásobnou vzdálenost oproti dnes nejrozšířenějšímu způsobu připojení k internetu – ADSL, a zákazník je tak zcela nezávislý na kvalitě a pokrytí telefonním vedením,“ upřesňuje vlastnosti služby Marcel Procházka, manažer rozvoje služeb a podnikání Českých Radiokomunikací.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?