Hlavní navigace

Český internet v dubnu opět povyrostl

11. 6. 2009

Sdílet

Český internet stále roste

 

Dubnové statistiky projektu NetMonitor, který realizuje agentura Mediaresearch, vykazují dle původní metodiky další meziroční nárůsty. Do růstu ukazatelů návštěvnosti se promítá především růst velikosti české internetové populace a dále také navýšení počtu serverů měřených v rámci tohoto projektu. Nejsledovanější ukazatel počtu reálných uživatelů rostl v pracovní dny a o víkendu nerovnoměrně. Porovnali jsme také, jak se růst liší mezi ostatními ukazateli návštěvnosti českého internetu.

Projekt měření návštěvnosti internetu v ČR pokrývá stále větší počet měřených médií. Od dubna 2008, kdy bylo do projektu NetMonitor zapojeno na 319 serverů, se jejich počet navýšil o 40 % na aktuálně měřených 447. Poměrně zásadně vzrostla i celá česká internetová populace. Na začátku roku 2009 jsme informovali o překročení hranice 5 milionů, v dubnu 2009 čítala internetová populace ČR již 5,2 milionu lidí, což představuje osmiprocentní meziroční nárůst.

Počet reálných uživatelů (RU) na měřených serverech dosáhl v dubnu 2009 téměř 5,09 milionu a meziročně tedy vzrostl o 8 %. Letošní březen (5,05 milionu RU) a duben tak potvrdily předpoklad ze začátku roku, že měsíční návštěvnost na českém internetu bude v roce 2009 převyšovat hranici 5 milionů. V porovnání se statistikami z dubna 2008 je zřejmé, že se meziročně výrazněji zvýšil počet uživatelů připojujících se o víkendu (o 7,7 %), zatím co v pracovní dny vzrostl počet uživatelů jen o 2,7 %.

Netmonitor

Počet zobrazených stránek (PV) rostl o něco rychleji než počet RU. Meziročně narostl o 12,1 % a aktuálně počet PV přesahuje 6,6 miliardy. Nejvýznamněji rostoucím ukazatelem v tomto dubnovém srovnání je počet návštěv za měsíc. Ten dosáhl téměř dvacetiprocentního meziročního růstu a uživatelé tak v dubnu 2009 vygenerovali více než 800 milionů návštěv.

Nejmenší změnu naopak zaznamenal ukazatel průměrně stráveného času surfováním na internetu. Každý uživatel strávil v průměru na českém internetu v letošním dubnu o hodinu a devět minut (4,5 %) více než v dubnu 2008. Celkově strávený čas surfováním připadající na jednoho uživatele (ATS) čítal přes 26 hodin a 37 minut. V letních měsících již nelze očekávat větší růst ATS, jelikož díky teplému počasí a dovoleným lidé tráví více času venku mimo přístup k internetu.

 

Titulní foto: Pixmac

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?