Hlavní navigace

ČTÚ vypíše tendr na frekvenci pro mobilní sítě čtvrté generace

23. 2. 2010

Sdílet

ČTÚ otevírá brány nejrychlejším mobilním sítím

Český telekomunikační úřad by mohl ještě v tomto roce vypsat tendr na frekvenci v pásmu 2,6 GHz pro nejmodernější mobilní sítě LTE či WiMax. Pásmo 2,6 GHz je momentálně v Česku zcela volné a nic tedy nebrání tomu, aby bylo využito pro sítě čtvrté generace, které již řada operátorů testuje. Na konferenci o využití kmitočtového spektra to uvedl předseda úřadu Pavel Dvořák. Letos by měl být vypsán také tendr na provoz plnohodnotné telekomunikační sítě, který by mohl otevřít vstup na český trh pro dalšího mobilního operátora.

Největší hráči českého mobilního světa T-Mobile a O2 Telefónica již testují provoz sítě LTE (Long Term Evolution), která by mohla přenášet data vzduchem rychlostí až 100 Mb/s. Skvělých přenosových rychlostí dosahuje také technologie WiMax, která se v některých lokalitách již využívá. V Česku se přitom velkoplošně teprve začínají spouštět mobilní sítě postavené na technologii UMTS, která se svou několikanásobně menší rychlostí přenosu dat zapadá do kategorie sítí třetí generace.

Rozvoj technologie LTE silně podporuje Evropská unie, která nechce promeškat boom mobilního internetu a zajistit evropským spotřebitelům to nejlepší internetové připojení pro jejich telefon. Komerčně je však síť LTE využívána zatím jen ve Švédsku.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?