Hlavní navigace

CZ.NIC nabízí otestovat si připravenost na IPv6

7. 11. 2011

Sdílet

První testování pro veřejnost proběhne už 22. listopadu a 1. prosince od 13 do 17 hodin v prostorách Akademie CZ.NIC v Praze.

Pro zájemce bude v IPv6 Laboratořích připraveno několik experimentálních sítí s různou metodou přidělování IPv6 adresy, ve kterých budou služby dostupné pouze protokolem IPv6. Bude tak možné si mimo jiné otestovat funkčnost a kompatibilitu ADSL modemu, wi-fi připojení či klasické přípojky s IPv6 sítěmi anebo si reálně vyzkoušet aplikace deklarující podporu IPv6. K dispozici bude také webový server a e-mailový server s nastavenými protokoly IMAP, POP3 a SMTP. Pro konzultace bude po celou dobu připraven odborník z Laboratoří CZ.NIC.

„IPv6 Laboratoře jsou jedním z našich dalších projektů, kterými se snažíme šířit osvětu o novém protokolu IPv6. Věřím, že lidé jedinečné příležitosti otestovat si zařízení v prostředí IPv6 a zároveň konzultovat svá řešení s odborníkem využijí v hojném počtu. Tím spíš, že vyčerpání IPv4 adres v našem regionu se blíží, a je třeba se na přechod k novému protokolu zodpovědně připravit,“ říká výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

IPv6 Laboratoř se skládá z několika experimentálních sítí, ve kterých jsou služby dostupné pouze protokolem IPv6. Do této sítě je možno přistoupit buď klasickou přípojkou, pomocí bezdrátové sítě nebo prostřednictvím ADSL připojení.

K dispozici je několik sítí s rozdílnou konfigurací, odlišné jsou především metodou přidělování IPv6 adresy (SLAAC, DHCPv6, staticky) a dostupnými službami. Do každé sítě je zapojeno jeden nebo více virtuálních serverů, na kterých je možné testovat aplikace deklarující podporu IPv6. Dále můžete využít možnost konzultace s pracovníkem Laboratoří CZ.NIC, který je po celou dobu k dispozici.

V laboratoři jsou k dispozici síťová zařízení značek Juniper a Cisco spolu s DSLAMem pro testování ADSL modemů. Je možno vyzkoušet jak interoperabilitu mezí naší sítí a vašimi zařízeními, tak případné nastavení funkcí pouze v prostředí naší sítě.

Z serverových řešení je v laboratoři stále k dispozici webový server a poštovní server s nastavenými protokoly IMAP, POP3 a SMTP. Je zde také možnost využití klientských stanic v prostorách Akademie CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?