Hlavní navigace

Digitální televize přiblíží samosprávu občanům

15. 4. 2009

Sdílet

Samospráva v televizi

 

Digitalizace televizního vysílání nepřinese pouze podstatné rozšíření bezplatně přístupné programové nabídky, ale také doplňkové datové služby. Ty znamenají kromě např. EPG (elektronického programového průvodce) a superteletextu, příležitost pro tzv. t-government.

T-government je jednoduše řečeno rozšířením e-governmentu o další komunikační kanál – televizi. Digitalizace televizního vysílání umožní, po připojení zpětného kanálu, využít televizi pro obousměrnou komunikaci. Toho může využít např. i státní správa a samospráva pro komunikaci s občany.

Pilotní projekty t-government budou spuštěny na regionální úrovni ještě letos. Zprvu půjde o jednosměrnou komunikaci, využití televizního vysílání pro komunikaci směrem od státní správy a samosprávy k občanům. Komunikace půjde např. díky regionálním mutacím teletextu, kdy budou občané informováni např. o úředních hodinách některých orgánů nebo o termínech přistavení kontejnerů na odpad v jejich regionu atp. Ve druhé fázi by už komunikace měla být obousměrná. Pak bude možné si například zažádat o výpis z trestního rejstříku nebo katastru nemovitostí atp. přes televizi.

Česká republika se zahájením pilotních projektů v oblasti t-government zařadí po bok průkopníků v této oblasti, Itálie a Finska. I v těchto dvou zemích jde zatím jen o experimentální provoz. Oproti řadě dalších států Evropy jsme s digitalizací televizního vysílání docela daleko a máme tak příležitost testovat t-govenrnment jako jedni z prvních.

Digitalizace televizního vysílání bude v České republice dokončena v polovině  roku 2012. V letošním roce již dochází k ukončení analogového televizního vysílání z prvních vysílačů velkého výkonu – 30. dubna z vysílače Praha – Žižkov, 30. září z vysílače Plzeň – Krašov a 31. října z vysílače Praha – Cukrák. Další vysílače budou následovat dle Technického plánu přechodu. Pro informace o termínech spojených s digitalizací nebo o přechodu na digitální televizní vysílání obecně využijte pilíře státní informační kampaně, webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?