Hlavní navigace

Egypt jako první žádá o registraci domény psané arabským písmem

17. 11. 2009

Sdílet

Egyptská doména jako první nebude psána latinkou

Egyptský ministr pro informační technologie Tárik Kamál včera požádal organizaci ICANN o registraci vůbec první domény psané arabsky a zároveň první domény psané jiným písmem než latinkou. Doména .مصر [.masr] v překladu znamená Egypt a fungovat by mohla začít již na začátku příštího roku.

Kamál své rozhodnutí oznámil na egyptské konferenci Internet Governance Forum, jejíž hlavním tématem byl přístup k internetu v rozvíjejících se ekonomikách. Egyptský ministr na ní upozornil, že na světě žije přes 300 miliónů Arabů, ale stránky v arabštině netvoří ani jedno procento světového internetového obsahu. To chce však Kamál nyní změnit.

Egyptský ministr jako první využil možnosti registrovat doménu v jiném písmo než latince, kterou schválilo na konci října Internetové sdružení pro přidělování jmen a čísel (ICANN), což otevřelo nový prostor pro domény nejen v arabštině, ale také například v čínštině či korejštině. V tomto kontextu je poměrně překvapivé, že jako první zažádala o registraci domény arabská země, která má mnohonásobně méně internetových uživatelů než například Čína, Japonsko či Korea.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?