Hlavní navigace

Esemesky včera oslavily čtvrtstoletí

4. 12. 2017

Sdílet

Ve stejný den, kdy americkým žebříčkům vévodila píseň Whitney Houstonové I will always love you a v kinech frčel Sám doma 2, odeslal tehdy 22letý softwarový architekt společnosti Sema Group Neil Papworth první SMS, v níž stálo: „Veselé Vánoce.“

Odeslal ji skrze GSM síť Vodafonu ve Velké Británii, ačkoliv tehdejší telefony dokázaly zprávy pouze přijímat, a ne je odesílat. Příjemcem byl mobilní telefon Orbitel 901 patřící tehdejšímu řediteli Richardu Jarvisovi a Papworth k tomu využil počítač.

„Nevím, jestli si opravdu mysleli, že to je něco významného,“ řekl Papworth Sky News.

O rok později byla spuštěna první komerční SMS služba, a to ve Finsku, a Nokia se stala první společností, která vydala mobil schopný odesílat textové zprávy.

Ve skutečnosti byla tato technologie ve vývoji celá léta před odesláním Papworthovy zprávy. Základy pro SMS položili Friedhelm Hillebrand a Bernard Ghillebaert z GSM Corporation už v roce 1984. Vedoucí roli při tvorbě technologie hrál finský inženýr Matti Makkonen, který tak často bývá uváděn jako vynálezce textových zpráv.

Růst byl zpočátku velmi pomalý – zákazníci v roce 1995 odesílali v průměru pouze 0,4 zprávy za měsíc. Velkým problémem byl i fakt, že uživatelé ve Velké Británii mohli až do roku 1999 odesílat zprávy pouze v rámci svojí sítě.

Ve Spojených státech byla revoluce SMS pomalejší, neboť američtí operátoři si účtovali více za textové zprávy než za volání, a lidé tak využívali spíše IM služby na bázi PC.

Technologie dosáhla vrcholu v roce 2012 a od té doby její popularita klesá. Je to způsobeno i vzestupem programů typu WhatsApp, Messenger či iMessage.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?