Hlavní navigace

EU vyzývá USA, aby se podělily o spravování internetu s ostatními zeměmi

4. 5. 2009

Sdílet

EU vyzývá USA k dělbě pravomocí

 

Právě probíhající mezinárodní fórum chce zajistit transparentnější a demokratičtější spravování internetu než doposud. Momentálně se o tuto činnost stará The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), soukromá nezisková organizace založená v Kalifornii. ICANN je zodpovědná za spravování těch nejdůležitějších domén a řízení systému DNS (Domain Name systém), který umožňuje vzájemné propojení miliónu počítačů.

 

ICANN je částečně kontrolována americkým ministerstvem obchodu, které bylo již dříve marně žádáno a internacionalizaci ICANN. Evropská komisařka nyní doufá, že s nově příchozím prezidentem a jeho vládou by se to mohlo konečně změnit.

“Věřím, že prezident Obama bude mít odvahu, moudrost a respekt ke globální povaze internetu a bude se s námi podílet na budování transparentního, demokratického a multilaterálního systému spravování internetu,“ říká na svém videoblogu Viviane Redingová. Dosavadní způsob spravování internetu bude ukončen letos v září a o změnách, které by mohl přinést nový systém, se bude nadále jednat.

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?