Hlavní navigace

Extrémně nakažlivý malware se objevil na Facebooku

19. 5. 2010

Sdílet

Podle výzkumníků je paradoxem fakt, že útok, který byl ukryt za obrázkem dívky v bikinách lákající oběti, aby si nainstalovali adware do svého počítače, nebyl původně virálního charakteru a objevoval se v různých podobách již během minulého týdne. Jen během devíti hodin detekovaly AVG servery více než 200 000 těchto konkrétních pokusů o napadení počítačů. Pro srovnání, druhá nejvyšší detekce ve stejné době čítala 24 000 podvodných antispywarů. To znamená, že podvodné aplikace Facebooku předčily druhou nejvyšší detekci téměř o desetinásobek.

Během minulého týdne dosáhla detekce podvodné činnosti zhruba čísla 80 000 za den a v pátek 14. května 2010 se snížila na pouhých několik set případů. Analytici v té chvíli doufali, že útok adwaru by mohl ustat, avšak všechny indikátory naznačovaly, že se připravuje nový a ještě silnější útok.

„Toto zjištění poukazuje na to, jak účinné a zároveň zranitelné jsou aplikace sociálních sítí. Tento útok byl z hlediska rozsahu ohromující,“ řekl Roger Thompson, vedoucí výzkumu webových hrozeb společnosti AVG. „Co se týče hrozeb, Facebook je velmi citlivý a rychle reaguje na naše podněty a odstraňuje podvodné aplikace, jakmile je najde. Tyto aplikace se však dokáží masivně rozšířit díky přirozené virální povaze sociálních sítí. Je vskutku ohromující, kolik hrozeb se dokázalo rozšířit, než došlo k jejich zastavení. Je zajímavé, že útok zahájili v sobotu. Asi předpokládali, že během víkendu nebudeme tak bedlivě sledovat dění na síti...“

Rady AVG, jak se nejlépe ochránit v prostředí sociálních sítí:

• Ujistěte se, že surfujete bezpečně. Existují i bezplatné nástroje, který prověří v reálném čase hrozby číhající na webových stránkách a varuje vás ještě před tím, než na ně vstoupíte.

• Pokud vás žádá počítač o instalaci prohlížeče ke sledování videí, je něco asi špatně. Jděte přímo na oficiální stránky video přehrávače a stáhněte si aplikaci odtud. Nikdy nestahujte prostřednictvím odkazů.

• Ujistěte se, že máte aktualizovaný bezpečnostní program. Pokud žádný nemáte, můžete si jej stáhnout zdarma třeba od AVG.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?