Hlavní navigace

Facebook Places – nevinná doplňková služba, či ostrý zásah do soukromí?

19. 8. 2010

Sdílet

Jak už sám název napovídá (Places = Místa), jedná se o tzv. LBS (Location Based Services – služby založené na pozici) nástroj umožňující zachycovat a zveřejňovat svoji geografickou pozici. Význam služby je stručně, byť výstižně uveden přímo na oficiálním blogu Facebooku: „Kdo, co, kdy a nyní také KDE“. Uživatelé tak mohou ode dneška se svými přáteli sdílet opět o něco více osobních informací, nicméně tuto „výsadu“ prozatím získávají pouze obyvatelé USA, Evropa přijde na řadu později.

Podobné online aplikace fungující na stejném principu se už nicméně na internetu vyskytují delší dobu. Jedná se například o velice oblíbené služby FourSquare či Gowalla, jež se současně těší rozsáhlé uživatelské základně. Zřejmě právě z tohoto důvodu navázal Facebook s vývojáři obou zmíněných služeb spolupráci, z níž budou plynout určitá propojení jednotlivých funkcí všech aplikací.

Pro připojení k Places je zapotřebí využívat prohlížeč s podporou HTML5 a přihlašovat se přes stránky touch.facebook.com, v případě uživatelů iPhonu si pak stačí nainstalovat specializovanou aplikaci.

Ačkoliv je celá služba ještě v plenkách a nabízí zatím pouze základní funkce, jako je zveřejnění svojí pozice a pozice přátel prostřednictvím tlačítka „check in“, už se na ni snesla vlna kritiky ze strany zahraničních médií. Americký deník The New York Times dokonce uvedl, že organizace ACLU (American Civil Liberties Union) zabývající se lidskými právy na svých stránkách shrnula některé zásadní bezpečnostní nedostatky, se kterými se služba Places, potažmo celý Facebook potýká.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?