Hlavní navigace

Firefox nejoblíbenějším prohlížečem možná už letos

16. 6. 2009

Sdílet

Firefox nejoblíbenějším prohlížečem možná už letos

 

V Německu proběhl průzkum trhu internetových prohlížečů a ukázalo se, že by teoreticky ještě letos mohlo dojít ke střídání na postu nejvyšším, tedy na pozici nejoblíbenějšího prohlížeče. Tím je dosud Internet Explorer, ale adept Mozilla Firefox neustále sílí. Uvedla to společnost Fittkau & Maaß na základě dotazování provedeného na 120 tisících internetových uživatelů. Německo je největším internetovým trhem v Evropě a do značné míry kopíruje celoevropské trendy.

V Evropě už ostatně Firefox prvenství oslavil - podle věrohodných průzkumů ho dosáhl již v březnu. Jde však také o to, jakou metodikou se počítá, Firefox nad Internet Explorerem vítězí jen tehdy, pokud se do průzkumů započítá pouze jeho třetí generace versus sedmá a osmá generace IE. V takovém případě vede Firefox se 40% nad 38% IE. Avšak 12% uživatelů v Evropě stále používá starší verze IE.

Firefox ale každým měsícem sílí i na celosvětovém trhu internetových prohlížečů. Tam je však poměr stále ještě vychýlen ve výrazný prospěch Internet Exploreru, který má 66%, zatímco Firefox 23%. Ovšem pokud by v některých zemích vstoupily v platnost chystané antimonopolní zákony proti Microsoftu, které by mu zakázaly integrovat do Windows Internet Explorer, případně daly na výběr uživatelům tím, že by byly integrovány prohlížeče všechny, tak by sílící trend Firefoxu mohl nabrat ještě vyšší rychlost.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?