Hlavní navigace

Adobe představuje Flash Player 10.1 a další novinky

13. 10. 2009

Sdílet

Adobe představuje Flash Player 10.1

 

Společnost Adobe na konferenci předvedla Flash Player 10.1, který dle slov autorů produktu umožní uživatelům využívat webový obsah, video a aplikace na širší sadě zařízení než dříve. Adobe navíc ohlásilo novou HTTP technologii streamování videa distribuovaného na platformě Flash, předvedlo připravované funkce softwaru Adobe AIR 2.0, vydalo druhou beta verzi programů Adobe Flash Builder a Flash Catalyst a zpřístupnilo nové služby platformy Adobe Flash pro spolupráci.

Flash Player 10.1

Adobe představilo software Flash Player 10.1, poskytující jednotné runtime prostředí na různých počítačích a mobilních zařízeních. Podporuje ho téměř 50 účastníků projektu Open Screen. Očekává se, že podpora pro Flash Player 10.1 bude dostupná pro řadu mobilních platforem, včetně systémů Google Android, Blackberry, Symbian, Palm webOS a Windows Mobile.

Adobe AIR 1.0

Software Adobe AIR 1.0, runtime prostředí platformy Flash pro distribuci webových aplikací mimo prohlížeč, se podle Adobe významně rozšířilo – od svého uvedení v loňském roce údajně zaznamenalo přes 200 miliónů instalací. Adobe AIR 2.0, který se předběžně předvedl na konferenci MAX 2009 a bude k dispozici v beta verzi koncem tohoto roku, dovolí vytvářet nové aplikace nezávislé na prohlížeči a poskytne vývojářům více možností, jak využít operační systémy, jako je zvýšená podpora pro velkokapacitní paměťová zařízení, síťová spojení peer-to-peer a sítě UDP.

Adobe Flash Builder

Na webu Adobe Labs byla zveřejněna druhá beta verze programu Adobe Flash Builder, založeného na open source frameworku Flex. Obsahuje sadu nových funkcí, umožňující vývoj internetových aplikací typu RIA. V druhé beta verzi jsou podle Adobe vylepšeny mnohé nové funkce programu Flash Builder pro editaci a testování kódu, byla zjednodušena konektivita ke službám v jazyce Java a vylepšena schopnost práce s komponentami nového frameworku Flex „Spark“, které umožňují vetší produktivitu pracovních postupů mezi návrháři a vývojáři a lepší přizpůsobení vzhledu aplikací RIA. Navíc je program Flash Builder integrovaný s novou sadou LiveCycle Enterprise Suite 2, což umožňuje vývojářům vytvářet aplikace RIA pro podnikové prostředí a připojit se k podnikovým informačním systémům. Další informace o programu Adobe Flash Builder, včetně stažení jeho druhé beta verze, najdete na adrese http://labs.adobe.com/technolgies/flashbuilder4/.

Adobe Flash Catalyst

Současně byla také vydána druhá beta verze programu Adobe Flash Catalyst, nástroje pro návrh interakcí, který lze začlenit do návrhářského pracovního postupu, a který umožňuje návrhářům bez programování vytvářet  uživatelská rozhraní a interaktivní obsah. Mezi nové funkce patří možnost přidat do projektu video s vlastními ovladači přehrávání, přidávat zvukové efekty umožňující poskytnout uživatelům zpětnou vazbu, zahrnout ovladače náběhu a doběhu, umožňující vytvořit plynulejší pohyb, a možnost kromě výstupu SWF také exportovat projekty, které běží mimo prohlížeč pomocí runtime prostředí Adobe AIR. Další informace o programu Adobe Flash Catalyst, včetně stažení druhé beta verze, najdete na adrese http://www.adobe.com/go/flashcatalyst.

Servery pro streamování online videa

Společnost Adobe také zveřejnila plány přidat k platformě Flash podporu nového protokolu pro distribuci médií se streamováním HTTP, včetně začlenění ochrany obsahu řízené softwarem Flash Access 2.0. HTTP technologie s kódovým názvem Zeri bude představovat otevřený formát založený na přijatých standardech. Poskytne vydavatelům obsahu, distributorům a partnerům nástroje, které potřebují k využití infrastruktury HTTP k distribuci médií v prostředí Flash Player 10.1 a AIR 2.0 jak na počítačích, tak i na různých přístrojích. Dnes používají zákazníci pro interaktivní multimediální prezentace, efektivní využití sítě, inteligentní technologie vyrovnávací paměti a komunikaci v reálném čase software Flash Media Server 3.5. Nyní budou mít možnost pružně využít také streamování HTTP. Technologie Zeri bude podporovat všechny dostupné kodeky médií, které jsou dnes podporované, a bude také podporovat distribuci živých i nahraných médií s adaptivní rychlostí přenosu a síťovou podporou DVR v přehrávači Flash Player.

Služby umožňující spolupráci v reálném čase

Společnost Adobe přidala ke službám Flash Platform Services novou službu pro spolupráci. Služba Adobe LiveCycle Collaboration Service (dříve nazývaná Adobe Flash Collaboration Service) nabízí vývojářům a podnikům řešení, které potřebují k začlenění spolupráce více uživatelů v reálném čase do stávajících nebo nových bohatých internetových aplikací. Tuto hostovanou službu, založenou na platformě Flash a tvořící součást sady LiveCycle Enterprise Suite 2, lze podle Adobe použít k vytvoření prostředí pro spolupráci v určitém kontextu bez nutnosti starat se o globální nasazení, údržbu a škálovatelnost.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?