Hlavní navigace

Futuristický procesor Intel - 48 jader

4. 12. 2009

Sdílet

Futuristický procesor Intel může změnit způsob komunikace s počítačem


Oproti současným procesorům Intel Core se tento futuristický procesor honosí deseti- až dvacetinásobným počtem výpočetních jader. Již dlouhou dobu se snaží vědci přidat do budoucích počítačů škálovací funkce, díky nimž vzniknou nové softwarové aplikace a které pomohou zlepšit interakci mezi člověkem a strojem. V příštím roce plánuje společnost Intel zapojit oborové a akademické partnery tak, že jim poskytne minimálně sto kusů těchto experimentálních procesorů.

Začátkem roku 2010 zahrne Intel klíčové funkce těchto superprocesorů do nové řady procesorů Intel Core a v průběhu příštího roku představí také šesti- a osmijádrové procesory. Experimentální čipy disponují 48 plně programovatelnými výpočetními jádry, což je zatím nejvíce jader na jediném křemíkovém procesoru. Jsou také vybaveny integrovanou vysokorychlostní sítí a využívají nových metod pro správu napájení, které umožňují všem 48 jádrům fungovat efektivně. V klidovém stavu se spotřeba pohybuje okolo 25 wattů a při maximálním výkonu stoupne na 125 wattů. To je asi tolik jako v případě dnešních procesorů Intel nebo dvou standardních žárovek.

Futuristický procesor Intel

Intel má v plánu lépe porozumět, jak na experimentálním čipu naplánovat a zkoordinovat velké množství jader, a v budoucnu chce těchto znalostí využít při výrobě běžných procesorů. Například notebooky s tak velkým výpočetním rozsahem by mohly „vidět“ obdobně jako člověk. Představte si, že od počítače dostáváte virtuální lekci tance nebo při on-line nákupu využíváte 3D kameru notebooku a rovnou se ve vybraných šatech vidíte.

Tento druh interakce by mohl zcela odstranit klávesnice, dálkové ovladače nebo joysticky pro hraní her. Někteří vědci se domnívají, že počítače budou dokonce umět číst mozkové vlny, takže by stačilo pomyslet na určitý úkol – například diktovat počítači slova – a stroj by jej splnil, aniž byste se pohnuli či řekli cokoli nahlas.

Klíčové poznatky:

•    Procesor s 48 jádry má stejnou spotřebu elektrické energie jako dvě standardní žárovky v domácnosti.
•    Procesory se mohou stát natolik inteligentními, že by mohly počítače ke komunikaci s lidmi používat „zrak“

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?