Hlavní navigace

Gates: Místo Ctrl-Alt-Delete jsem chtěl jednu klávesu

28. 9. 2013

Sdílet

Tato poměrně složitá kombinace kláves se ve starších systémech od Microsoftu počínaje DOSem a konče Windows Me i v linuxových a unixových distribucích používá k restartování počítače. V pozdějších verzích Windows ale přestala tuto roli plnit a získala novou funkci – přihlášení do systému. Bill Gates nicméně v nedávném spotu pro Harvardovu univerzitu prozradil, že tomu tak být nemělo.

„Po zapnutí počítače se zobrazí nějaké obrazovky, na kterých můžete zadat své přihlašovací údaje. Na vyvolání přihlašovacího okna je dobré použít nějaký nízkoúrovňový signál z klávesnice, který počítači oznámí, že se chcete přihlásit do systému,“ vysvětloval Gates. „Nechtěli jsme pracovat na úrovni softwaru, ale co nejblíže k hardwaru počítače.“

„Mohli jsme použít jediné tlačítko, ale člověk, který měl na starosti konstrukci klávesnice počítačů kompatibilních s IBM, nám takové tlačítko odmítl přidělit. Proto jsme použili stávající kombinaci kláves, kterou počítače znají a kterou jsme odchytávali ve vrstvě mezi hardwarem a operačním systémem. Byl to omyl,“ dodal Gates.

Kombinaci Ctrl-Alt-Delete vymyslel David Bradley, jeden z prvních konstruktérů prvních osobních počítačů IBM PC. Pro tuto kombinaci se rozhodl proto, že je obtížné ji stisknout náhodně. V současných Windows 8 systém tuto kombinaci odchytává a nabízí možnost uzamčení počítače, přepnutí uživatele, odhlášení ze systému nebo spuštění správce úloh.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?