Hlavní navigace

Google Buzz již čelí první žalobě kvůli narušování soukromí

20. 2. 2010

Sdílet

Hlášky v Gmailu nejsou tak zcela legální

Eva Hibnick, občanka amerického státu Florida, podala žalobu na společnost Google kvůli její nové službě Buzz (hlášky) integrované do emailové služby Gmail. Podle Hibnick Google jasně porušil federální zákony na ochranu soukromí, když bez jakékoli autorizace ze strany uživatelů začlenil do Gmailu společenský nástroj Google Buzz. Hibnick tak chce hájit nejen svá práva, ale i práva dalších 31 milionů amerických uživatelů Gmailu.

"Google Buzz veřejně zpřístupnil osobní data uživatelů Gmailu bez toho, aniž by žádal dotčené o autorizaci, nebo jim o tom alespoň dal vědět. Google sice přiznal, že jeho služba Buzz představuje určité riziko a provedl určité modifikace, které jsou však nedostačující," uvádí stížnost Američanky. "I kdyby byly chyby napraveny, Google již nemůže vrátit to, že odhalil osobní informace uživatelů bez jejich vědomí," zdůvodňuje závažnost problému, který Google Buzz způsobil.

Přestože tato žaloba zřejmě finančně Google nijak výrazně nezasáhne, je to pro něj jasný signál, že udělal něco špatně a měl by rychle najít všechny mouchy jeho "Hlášek" a odstranit je dříve, než přijdou další žaloby, třeba ze strany amerických úřadů. Tento scénář je poměrně pravděpodobný, jelikož Google udělal ze všech uživatelů Gmail členy společenské sítě, aniž by se jich zeptal, zda o to stojí.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?