Hlavní navigace

Google Chrome přidává nativní podporu PDF souborů

21. 6. 2010

Sdílet

Společnost Google nově využila svůj API plug-in nové generace a zabudovala do svého webového prohlížeče Google Chrome podporu souborů ve formátu PDF, které jsou standardně otevírány programy společnosti Adobe, a řada lidí si je nejprve raději stáhne, než aby je otevírala přímo v prohlížeči. Zatím jej v sobě má vývojová verze Google Chrome 6.0.437.3 pro Linux, Macintosh a Windows. Běžní uživatelé si budou muset počkat na vydání finální verze.

Dle společnosti Google nová architektura umožní, aby bylo s PDF soubory zacházeno stejně jako s kteroukoliv webovou stránkou. „PDF soubory se budou renderovat stejně hladce jako v případě HTML dokumentů a budete s nimi moci provádět i stejné základní operace jako s webovými stránkami (například přibližování a vyhledávání bude fungovat tak, jak jsou na to uživatelé zvyklí),“ píše se na vývojářském blogu společnosti Google. „Zatím se stále zabýváme kvalitou renderování PDF souborů, abychom při vydání beta a oficiální verze nabídli co nejlepší výsledky.“

Stejně jako v případě integrace multimediálního přehrávače Adobe Flash player, i tato změna pozitivní mírou ovlivní celkové zabezpečení prohlížeče. I když o tom Google na svém blogu prozatím nepíše, dočkat bychom se mohli i zrychlení načítání těchto souborů, které se ve většině případů načítají nezvykle pomalu a leckdy k jejich otevření ani nedojde. Po uvolnění finální verze by se tak tyto soubory díky implementaci PDF prohlížeče mohli načítat s podobnou rychlostí jako klasické webové stránky.

Uživatelům, kteří budou pro práci s PDF soubory vyžadovat pokročilejší funkce, bude nabídnuta možnost otevření samostatného PDF prohlížeče.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?