Hlavní navigace

Google přichází s přesnějším vyhledáváním

8. 12. 2009

Sdílet

Do vyhledávače Google stačí zadat dotaz a na stránce výsledků se v horní levé části objeví funkce Zobrazit možnosti. Po jejím rozkliknutí se zobrazí jednotlivé kategorie. Nabízí se hned několik variant, jak vyhledávání upřesnit a zúžit. Uživatelé mohou vybírat z následujících oblastí:

·    Typ výsledků
o    všechny výsledky
o    podkategorie: videa, zprávy, blogy, knihy, fóra
·    Časové kritérium
o    kdykoliv  
o    upřesnění: za poslední hodinu, den, měsíc, konkrétní časové období
·    Zobrazení
o    standardní zobrazení nebo
o    kolo informací – síť souvislostí
·    V rámci standardního zobrazení ukázat:
o    obrázky ze stránky
o    více textu
o    vícejazyčné

„Do češtiny lokalizovaná funkce Možnosti vyhledávání je další krok k tomu, aby bylo vyhledávání pro české uživatele snadnější a efektivnější,“ říká marketingová manažerka českého Googlu Kateřina Holcmanová a dodává: „Jen za poslední rok jsme ve vyhledávání udělali více než 360 inovací včetně komunitního Wikihledání nebo Wikikomentářů a stále pracujeme na vývoji nových zlepšení, která uvedeme v roce 2010.“

Službu Možnosti vyhledávání lze využít zejména při vyhledávání, které se obtížně vyjadřuje klíčovými slovy, jako například „Zobrazit diskuse o Oscarech ve fórech“. Služba poslouží stejně dobře i v případě, kdy chce uživatel zkoumat určité téma ve větší šíři, anebo naopak výběr zúžit (příklad: „Zobrazit dotazy, které se obvykle týkají ledního medvěda“).

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?