Hlavní navigace

Google se omluvil za rasistickou fotku Michelle Obamové, ale nestáhl ji

26. 11. 2009

Sdílet

Rasistická fotomontáž Obamové důvodem silné kritiky Googlu

Velmi urážlivá fotomontáž Michelle Obamové se objevila ve výsledcích vyhledávání obrázků na Googlu. To samo o sobě není až tak nic neobvyklého, jelikož Google je znám svým odporem k cenzuře internetového obsahu (a zároveň je znám i cenzurou webu v Číně). K takovému kroku Google obvykle přijde až ve chvíli, pokud se na odkazovaných stránkách nachází malware a uživatelům tak z nich hrozí nebezpečí. Tentokrát šlo ale o speciální případ, jelikož fotomontáž zobrazující první dámu Spojených států jako opici se objevila mezi osmi milióny výsledky hned na prvním místě.

Nelichotivý obrázek se začal zobrazovat na prvním místě počátkem listopadu a přes časté stížnosti uživatelů s tím Google nehodlal nic dělat s odůvodněním, že nebude cenzurovat internetový obsah. Nakonec ale Google k obrázku přidal varování „Urážlivé výsledky vyhledávání. Občas jsou výsledky vyhledávání urážlivé. Čtěte více“. Po rozkliknutí tohoto textu Google vysvětluje, že nevyřazuje obrázky z procesu vyhledávání, avšak zároveň přidal prohlášení: „Omlouváme se, pokud vás používání Googlu rozčílilo“. Nicméně byla následně urážlivá fotografie zařazena výrazně níže ve výsledcích vyhledávání a také brzy stažena ze svého mateřského serveru HotGirls, takže její originální umístění již dnes nenajdete.

Pro ilustraci přikládáme zmíněný obrázek, avšak upozorňujeme, že je opravdu na hranici morálností, respektive výrazně za ní.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?