Hlavní navigace

Google se enormně rozrůstá. Ale je to k jeho prospěchu?

19. 1. 2010

Sdílet

Google se enormně rozrůstá. Ale je to k jeho prospěchu?

Google začal nový rok stejně jako skončil ten minulý. A to rozvíjením svého byznysu daleko za hranice internetového vyhledávání, které je stále dominantním zdrojem jeho příjmů a které expanzi financuje.

Nedávno Google představil svůj telefon The Nexus One, minulý rok potom s velkou pompou ohlásil vývoj vlastního operačního systému a novou generaci sociálních sítí Google Wave. Kromě toho má rozjetý náročný projekt na digitalizaci knih, který však alespoň souvisí s vyhledáváním. Spekuluje se také, že Google připravuje vlastní tablet. A to jistě nebudou všechny projekty, na kterých zaměstnanci internetového, ale stále více i technologického obra pracují.

Analytici souhlasí, že Google musí hledat nová odvětví, aby si vůbec mohl udržet růst, jelikož na internetu už nemůže mít o moc vyšší cíle. Ale zároveň poukazují na rizika vyplývající z příliš rychlé expanze.

Určité problémy se ukázaly po 5. lednu, kdy šel do prodeje právě The Nexus One. První zákazníci si pak velmi stěžovali na problematickou zákaznickou linku, která jen těžkopádně reagovala na jejich dotazy a stížnosti.

Google je zatím relativně mladou společností. Před jedenácti lety vše napnula do inovativních metod internetového vyhledávání. Podařilo se. Momentálně drží na světovém vyhledávání 63% podíl. Před třemi až čtyřmi lety Google rozjel doplňkové služby jako Google Maps, Google Earth či Google Apps. Také úspěšně.

Nyní však má před sebou zdaleka největší krok. Chce se etablovat na poli operačních systémů, zaútočit na sociální sítě a disponovat vlastní sérií telefonů, pokud možno tak úspěšných jako iPhone. Bude to velká výzva, a pokud se podaří naplnit, expanze Google dále poroste exponenciální řadou. Zároveň jsou s ní však spojena velká rizika. V případě neúspěchu by expanze mohla Google citelně oslabit.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?