Hlavní navigace

Google Street View v ČR - k dispozici je Praha a okolí

8. 10. 2009

Sdílet

První ochutnávka Street View v České republice - Praha a okolí

 

Street View je nová funkce českých Map Google, která umožňuje uživatelům prohlížet si snímky ulic a krajiny různých měst po celém světě v 360-stupňovém pohledu. V oblastech, ve kterých je Street View dostupné, lze tuto funkci využít jednoduše: stačí zazoomovat do nejnižší vrstvy Map Google nebo přetáhnout oranžového „Panáčka“ v levé straně mapy do modře vyznačených ulic.

První řadu panoramatických fotografií Prahy a okolí v aplikaci Street View spouští Google jako dárek ke svým třetím narozeninám pro české uživatele a firmy. Uživatelé se tak mohou projít po nábřeží Vltavy, vychutnat si pohled na Pražský hrad, nebo se virtuálně zatoulat v některé z pražských uliček. Česká republika je tak osmou zemí v Evropě, kde je služba Street View spuštěna.

Google Street View

Uživatelé se mohou virtuálně procházet nejenom uličkami Prahy, ale navštívit též sedm měst v jejím okolí: Mělník, Beroun, Příbram, Benešov, Říčany, Brandýs nad Labem a Poděbrady. Zajímavým doplňkem bude pro řidiče i neřidiče pohled na trasu dálnice D1 do Brna, po které se mohou virtuálně projet. I přes časovou náročnost zpracování dat se Googlu v první fázi podařilo zobrazit 3 500km ulic, silnic a dálnic. Kdyby si lidé chtěli vše projít v reálném světě, potřebovali by na to při osmi hodinách pochodování denně tři měsíce.

Mapy Google i aplikace Google Earth jsou mezi českými uživateli podle vyjádření Google velmi populární a jsou používány jako základní a informativní nástroje pro každodenní použití. Panoramatické fotografie v funkci Street View lze snadno nejen prohlédnout, ale i vytisknout a využít třeba při hledání oblíbené restaurace nebo cestovní trasy. Google Street View by měl obsahovat pouze obrázky, které jsou běžně viditelné z veřejných cest. Aby bylo učiněno zadost v oblasti ochrany osobních údajů, zahrnuje Street View i technologii, která rozmazává jak obličeje, tak i státní poznávací značky aut.

Výhod funkce Street View podle Google mohou kromě uživatelů využít také školy pro vzdělávání v oblasti historie, geografie i občanské nauky, města a turistické atrakce pro místní rozvoj i rozvoj cestovního ruchu, i malé a velké firmy z různých odvětví.

Funkce Street View a rozhraní API jsou pro podnikatele, obchodníky i firmy dostupné zdarma. Mapy Google s funkcí Street View si mohou přidat na své stránky a pomoci tak propagaci svých služeb, ať už to je síť hotelů, místní knihovna, restaurace nebo třeba realitní kancelář.   


Více o službě Street View se dozvíte na produktové stránce mapy.google.cz/streetview.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?