Hlavní navigace

HGST uvedla na trh pevné disky naplněné héliem

5. 11. 2013

Sdílet

Jak v pondělí oznámila společnost WD, její dceřiný podnik zahájil dodávky 3,5palcových pevných disků, které místo vzduchu vyplňuje hélium. Tento plyn má odlišnou strukturu a umožňuje umístit jednotlivé plotny pevného disku blíže k sobě. Díky tomu mohla nyní společnost na trh uvést podnikový pevný disk nové konstrukce s kapacitou 6 TB. Prozatím největší „vzduchové“ pevné disky mají kapacitu 4 TB.

Vyšší kapacita, nižší spotřeba a hmotnost

Společnost navíc tvrdí, že nový Ultrastar He6nižší spotřebu (o 23 %) a je o 38 % lehčí než „vzduchoví“ konkurenti s kapacitou 4 TB. Podle HGST mají standardní 4TB disky 5 ploten, zatímco 6TB disk naplněný héliem umožní do stejného prostoru umístit ploten 7.

HGST prozatím neoznámila cenu nových disků, ale prozradila, že je začala dodávat výrobcům serverů a úložných systémů. Společnost také poukazuje na fakt, že nová technologie přináší kromě vyšší kapacity i nižší spotřebu a hmotnost.

Možnost zachování technologií

Společnost IHS uvedla, že použití hélia v discích představuje významný průlom, protože je to prozatím jediné řešení, které může výrazně zvýšit kapacitu pevného disku při zachování stávajících technologií. Hovoří se rovněž o vyšší energetické účinnosti, která se podepisuje na významném snížení spotřeby, což ocení zejména velká datová centra.

Hustota hélia je sedmkrát menší než hustota vzduchu, což poskytuje významné výhody. Řidší atmosféra klade rotujícím plotnám menší odpor, což umožňuje snížit spotřebu energie mechanických částí pevného disku. Nízká hustota hélia také znamená, že síla proudící atmosféry, která ovlivňuje disky i čtecí a zapisovací hlavičky, se výrazně snižuje, což umožňuje udržovat menší vzdálenost hlaviček od plotny (proto lze také disk osadit až sedmi plotnami) a užší datovou stopu (která umožní dále zvýšit hustota uložených dat). Díky nižšímu odporu a vyšší tepelné vodivosti hélia se také pevný disk nebude tolik zahřívat a bude pracovat tišeji.

„Výhody použití hélia pro pevné disky byly známé po dlouhou dobu. Inovace této konstrukce spočívá v tom, že umožňuje plnit diskové jednotky v rámci sériové výroby,“ vysvětlil Steve Campbell, technický ředitel společnosti HGST. „Na tuto novou platformu, která potvrzuje technologickou vyspělost společnosti HGST a která je výsledkem více než 6 let vývoje materiálů, technických řešení a výrobních postupů, jsme nesmírně hrdí. Díky našemu týmu vědců a techniků pracují vzorky produktů nové konstrukce bez problémů. To umožňuje společnosti HGST představit tuto technologii na trhu jako první.“

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?