Hlavní navigace

IBM představuje mikroprocesor s frekvencí 5,2 GHz

7. 9. 2010

Sdílet

Společnost IBM oznámila podrobnosti o údajně nejrychlejším počítačovém čipu světa – mikroprocesoru v nové verzi mainframu IBM, který se začne 10. září dodávat zákazníkům.

Rychlost procesoru je podle IBM důležitá zejména pro podniky, které musejí zpracovávat obrovské objemy dat a transakcí, jako jsou například banky nebo obchodní řetězce. Svět je totiž stále více propojený a nárůst množství a velikosti dat tak přesahuje dostupnou úložnou kapacitu, a závratným tempem narůstají rovněž počty obchodních transakcí.

Například studie firmy Berg Insight předpovídá, že počet aktivních uživatelů mobilního bankovnictví a souvisejících finančních služeb v celosvětovém měřítku vzroste z 55 milionů v roce 2009 na 894 milionů v roce 2015.  

IBM představuje mikroprocesor s frekvencí 5,2 GHz

Procesor z196

Čtyřjádrový procesor z196 obsahuje 1,4 miliardy tranzistorů na ploše 512 milimetrů čtverečních. Zkonstruovali jej inženýři IBM v Poughkeepsie (New York) a vyrábí se 45nm technologií SOI (křemík na izolantu) IBM z 300mm waferů v její továrně na čipy v East Fishkill (New York). K vývoji procesoru z196 rovněž významně přispěly laboratoře IBM v Austinu (Texas), v Německu, Izraeli a Indii.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?