Hlavní navigace

IDC: IT technologie přinášejí do českého rozpočtu ročně více než 70 miliard korun

5. 10. 2009

Sdílet

IDC zveřejnila výsledky studie vlivu informačních technologií a konkrétně Microsoftu na českou ekonomiku. Z výsledků studie vyplývá, že informační technologie přinesou do státního rozpočtu České republiky za rok 2009 celkem 72 miliard korun.

Výše vybraných daní z příjmu fyzických a právnických osob v IT odvětví poroste i v následujících 4 letech. IDC také očekává, že do roku 2013 vzroste počet pracovníků v IT průmyslu o 36 000 lidí, zatímco celková zaměstnanost bude klesat.

Díky zvyšování zaměstnanosti, vyšším platům a daním z příjmů IDC věří, že IT průmysl pomůže překonat následky finanční krize. Nejvyšší mírou se na tomto vývoji budou podílet firmy vyvíjející software a služby. Obrat globálního IT průmyslu letos dosáhne výše 1,4 bilionu amerických dolarů, investice do infrastruktury, lidských zdrojů, marketingu a rozvoje podnikání potom přesáhnou 180 miliard dolarů.

IDC odhaduje, že v zemích Evropské unie vznikne v následujícím roce díky Windows 7 až 40 000 nových pracovních příležitostí. Start Windows 7 prospěje i státnímu rozpočtu díky zvýšeným odvodům přímých i nepřímých daní českých firem v oblasti informačních technologií a firem, které moderní technologie využívají a budou nakupovat nový hardware, software a služby spojené se zaváděním nového operačního systému.

 

***IT průmysl a ekonomika České republiky v číslech

• 101 miliard korun utratí české firmy za zboží a služby spojené s IT průmyslem,

• 49 miliard korun obratu vytvoří v ČR v roce 2009 ekosystém partnerů společnosti Microsoft,

• 72 miliard korun získá státní rozpočet na daních z aktivit spojených s IT,

• 36 000 nových pracovních míst vznikne v IT průmyslu a firmách používajících IT do roku 2013,

• 51 % zaměstnaneckých míst v IT souvisí se softwarem, výdaje firem na nákup software tvoří pouze 19 % výdajů firem na IT.

Například v současnosti v oblasti prodeje a tvorby softwaru a služeb na platformě společnosti Microsoft pracuje 40 000 odborníků. Dalších 42 tisíc IT profesionálů pracuje s produkty, softwarem a službami, které z platformy společnosti Microsoft vycházejí. Za poslední dva roky tak Microsoft přímo i nepřímo přispěl k vytvoření devíti tisíc pracovních míst (82 000 pracovních míst letos, 73 000 míst pak v roce 2007).

V celosvětovém měřítku přispěje společnost Microsoft a systém jejích partnerů v následujících čtyřech letech k tvorbě téměř 2,5 milionu nových pracovních příležitostí, což je 42 % z celkových 5,8 milionů nových pracovních míst vytvořených v IT obecně.

I když se Windows 7 budou v roce 2010 na celkové útratě firem i jednotlivců v IT oblasti podílet pouze jedním procentem, nový operační systém prý zajistí práci pro 18 procent zaměstnanců v IT a přispěje k tvorbě nových pracovních míst.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?