Hlavní navigace

Informace z mluvené řeči umí získat novinka z Česka

13. 10. 2011

Sdílet

VoiceServices umožňuje spojit do jednoho funkčního celku telefonii, informační systémy a rozpoznávání informací z mluvené řeči. Tuto technologii lze propojit na helpdesky, CRM systémy, Outlook, mobilní telefony a další běžně užívané systémy. Platforma je postavena buď na cloudovém řešení firmy iNexia, nebo na lokální instalaci.

„Volající jednoduše zavolá na telefonní číslo a namluví několik vět, na základě kterých jej systém rozpozná jako konkrétního uživatele nebo zákazníka. Následně již jen sdělí svůj problém a zavěsí. Systém již sám bez zásahu člověka přepíše požadavek do textové podoby a zaznamená jej do systému,“ upřesnil Jiří Brázda ze společnosti iNexia.

Phonexia dodává technologie pro automatické získávání informací z mluvené řeči, na kterých spolupracuje s výzkumnou skupinou BUT Speech@FIT na Fakultě informačních technologií VUT v Brně. Výzkumná skupina každoročně ověřuje technologie ve srovnávacích kampaních organizovaných National Institute of Standards and Technology z USA, přičemž každoročně se řadí mezi prvních pět nejúspěšnějších.

„Úlohou společnosti Phonexia je adaptovat výsledky výzkumu pro nasazení v reálném světě, kde je vyžadována přesnost i u nekvalitních signálů a hlavně rychlost. Na tuto optimalizaci máme experty a nasazení jednotlivých technologií se nám daří,“ vysvětlil Radim Kudla ze společnosti Phonexia.

Firma se zabývá technologiemi identifikace mluvčího, rozpoznání jeho pohlaví, používaného jazyka, vyhledávání klíčových slov či frází v nahrávkách mluvené řeči. Systém umí automaticky přepsat mluvenou řeč do textu. Technologie se již využívají v USA, Rusku, Německu, Indii či Izraeli. Častými zákazníky jsou integrátoři call center, bezpečnostní složky a audio archívy.

Firmy dále ukázaly, jak lze automaticky pomocí telefonu a s využitím syntézy řeči z textu informovat ohlašovatele problému o postupu řešení, a to opět bez asistence jakéhokoliv zaměstnance. „Tato řešení uspoří čas pracovníků helpdesku, zbytečně věnovaný rutinní práci a tím sníží náklady,“ dodal Pavel Cenek z firmy OptimSys.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?