Hlavní navigace

Intel a Nokia se rozhodly společně změnit svět mobilních počítačů

28. 6. 2009

Sdílet

Intel a Nokia se rozhodly společně změnit svět mobilních počítačů

 

Tato zařízení  budou založena na architektuře Intel a čipových sadách kombinujících výkon počítačů se širokopásmovou komunikací a všudypřítomým připojením k síti internet. Společnou vizí obou firem je vytvoření zcela nové mobilní platformy, která překoná současné smartphony, notebooky i netbooky a otevře prostor pro vývoj nového hardwaru, softwaru a mobilních internetových služeb.

Společné úsilí v několika projektech vývoje open-source softwaru má připravit potřebné softwarové technologie pro použití v platformách Moblin a Maemo – linuxových operačních systémech, určených pro nová mobilní zařízení.

Moblin je open source verze operačního systému Linux, která dokáže zprostředkovat vizuálně bohatý internetový zážitek na zařízeních založených na procesorech Intel Atom (MIDy, netbooky, nettopy, zařízení IVI a další integrované systémy). Více informací naleznete na adrese www.moblin.org.

Maemo je linuxový operační systém postavený z větší části na open source zdrojovém kódu. Na tomto OS běží mobilní počítače, například Nokia N810 Internet Tablet. Platforma Maemo byla vyvinuta společností Nokia ve spolupráci s mnohými open source projekty. Více informací naleznete na adrese www.maemo.org.

Využití standardních technologií v softwarových prostředích Moblin a Maemo pomůže podpořit vývoj kompatibilních aplikací pro budoucí zařízení. Open source projekty budou řízeny za použití best practices z open source vývojářského modelu.

V rámci ujednání podepsaly společnosti Intel a Nokia i dohodu, která Intelu umožní licencovat technologie modemu Nokia HSPA/3G. Cílem je vyvinout platformu kombinující nejlepší modemové technologie 3GPP s vysokým výpočetním výkonem a nízkou spotřebou elektrické energie.

Obrázek: Pixmac

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?