Hlavní navigace

Intel představil nové serverové procesory

1. 4. 2009

Sdílet

Intel představuje nové procesory pro éru internetu

 

Řada procesorů Xeon 5500, dříve označovaná kódovým názvem Nehalem-EP, přináší několik technologií, které zvyšují rychlost a flexibilitu celého systému. Technologie jako Intel Turbo Boost, Hyper-Threading nebo Intel Virtualization Technology (VT), vylepšené o rozšířené stránkovací tabulky, umožňují přizpůsobit systém nárokům nejrůznějších typů úloh.

Serverové čipy nové generace dle Intelu také zaručují vyšší energetickou efektivitu a v důsledku toho snížení nákladů na spotřebu elektrické energie. V této ekonomicky turbulentní době navíc mohou zákazníci, kteří své servery se staršími procesory Xeon nahradí řadou Xeon 5500, očekávat návratnost investice již od osmi měsíců. Významně se urychlí zpracování transakcí v datacentru i databázových dotazů zákazníků. Jejich nasazení se plánuje v oblasti superpočítačů a vědeckého výzkumu.

Intel

Řešení pro rostoucí internet

Počet zařízení připojených k síti Internet se dnes rychle blíží k číslu 15 miliard. V důsledku toho dojde v budoucnu k transformaci internetu a procesory řady Xeon 5500 se na tomto trendu budou velkou měrou podílet. Jedním ze současných trendů IT je tzv. cloud computing – možnost provozovat aplikace na optimalizovaných procesorech tak, aby byly dostupné na vyžádání a škálovatelné pro velký počet uživatelů. Procesory řady Xeon 5500 budou dle vize Intelu podstatnou součástí tohoto trendu.

Počítače založené na nových procesorech Intel Xeon poskytnou dostatečný výkon jak pro firemní úlohy s vysokokapacitními transakcemi, tak pro vědecké výpočty při výzkumu nových zdrojů energie či vzdálených galaxií. Platforma Xeon 5500 nabízí oproti předchozím serverovým procesorům trojnásobnou propustnost pamětí, a snadno tedy zvládá nejrůznější úlohy a pracovní podmínky.

Procesory řady Intel Xeon 5500 jsou k dispozici s frekvencemi do 2,93 GHz a paměťmi DDR3 do 1333 MHz při spotřebě 60 až 95 wattů. V určitých situacích lze pomocí technologie Intel Turbo Boost dosáhnout pracovní frekvence až 3,33 GHz. Tato technologie pak zvyšuje výkon systému na základě potřeb uživatele – umožňuje totiž jednotlivě změnit frekvenci jednoho či více jader procesoru. Maximální frekvence čipů pro pracovní stanice dosahuje 3,20 GHz při spotřebě 130 wattů. Každý z procesorů obsahuje až 8 MB paměti cache Level 3.
 
Cena procesorů z řady Intel Xeon 5500 se pohybuje od 188 do 1600 USD (při nákupu 1000 kusů). Cena jednopaticových procesorů z řady Intel Xeon 3500 je stanovena od 265 do 970 USD (při nákupu 1000 kusů). Cena mobilních procesorů L5518 a L5508 pro segment telekomunikací činí 530 USD, respektive 423 USD (při nákupu 1000 kusů). Další informace o procesorech řady Xeon 5500 najdete na webu na adrese www.intel.com/xeon.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?