Hlavní navigace

Jaké jsou znalosti a dovednosti českých uživatelů internetu?

30. 11. 2009

Sdílet

Internet je zdrojem odborných informací pro polovinu uživatelů


V říjnu 2009 navštívilo měřené servery 5,43 milionu reálných uživatelů (RU) z ČR, kteří zobrazili 7,1 miliardy webových stránek a strávili surfováním v průměru 27 hodin a 47 minut. Se změnou metodiky měření byly do dotazování sociodemografie nově zahrnuty otázky, které se týkají především aktivit respondentů na PC a internetu.

Své počítačové schopnosti označuje 62 procent českých uživatelů za základní. Tito uživatelé zvládnou se svým informatickým vzděláním např. psát základní texty, ukládat soubory, ovládat elektronickou poštu a internetový prohlížeč. Více než třetina uživatelů (34 procent) považuje své znalosti za nadstandardní. Poradí si s matematickými funkcemi v tabulkovém procesoru, zvládnou vytvořit grafickou prezentaci a pracovat s vyhledávači či databázemi. Profesionálně se IT a technologiím věnují přibližně 4 procenta uživatelů, jejich profese zahrnují např. programátorské či administrátorské činnosti.IT znalosti reálných uživatelů

Mezi činnostmi respondentů na počítači naprosto převládá vyhledávání internetových stránek a potřebných informací (95 procent RU). Více než čtvrtina uživatelů na počítači pracuje s tabulkami a upravuje jejich formátování (28 procent). O bezpečnost počítače, tedy zajišťování ochrany před viry, spywarem a adwarem, se stará stejná část uživatelů (28 procent). Patnáct procent českých uživatelů tvoří alespoň částečně a občas webové stránky a pět procent tvoří alespoň jednoduché počítačové programy s využitím programovacího jazyka.

Činnost respondenta na počítači


Největší část uživatelů pravidelně na internetu získává informace o produktech a službách (72 procent). Že je internet důležitým informačním zdrojem potvrzuje fakt, že zde 53 procent uživatelů běžně získává odborné informace pro svou práci či studium. Pravidelnou internetovou aktivitou dvou pětin uživatel (40 procent) je instant messaging (online komunikace přes aplikace typu ICQ, AOL, MSN Messenger, apod.). Online rádio poslouchá přes internet pravidelně necelá čtvrtina českých uživatelů (23 procent). Internet hraje nemalou roli i při navazování vztahů. Stálými návštěvníky internetových seznamek je 13 procent uživatelů.

 

Pravidelné aktivity na internetu

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?