Hlavní navigace

Jaké novinky nabídne Ubuntu 9.10 Karmic Koala?

31. 10. 2009

Sdílet

Jaké novinky přináší Ubuntu 9.10 Karmic Koala?

Nové Ubuntu 9.10 lze stáhnout buď jako samostatnou instalaci na CD v iso formátu, případně si je možné nechat instalační CD zaslat. Systém vyžaduje 384 MB paměti RAM a 5 GB prostoru na disku, přičemž je k dispozici i alternativní verze pro počítače s méně než 256 MB paměti, dále 64-bitová verze a případně i instalátor pro Windows, díky němuž lze Ubuntu 9.10 nainstalovat a případně i odinstalovat jako klasickou aplikaci pro Windows bez nutnosti rozdělovat disk. Dále je možné na novou verzi přejít v případě, že používáte Ubuntu 9.04 s kódovým označením Jaunty Jack, ze starších vydání není bohužel upgrade možný. Ubuntu 9.10 je pak dostupný i pro počítače s procesory ARM a výrobce uvedl i serverovou edici a tzv. netbook remix této nové distribuce, která je určena pro nejlevnější počítače a oficiálně je podporováno 26 typů netbooků (jejich seznam je zde: https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupport/Machines/Netbooks), u nichž by nemělo dojít k problému s kompatibilitou hardwaru a ve výčtu jsou v podstatě všechny hlavní modely dostupné na trhu.

Co se týká změn oproti dřívějším edicím, vývojáři slibovali zrychlené bootování, přičemž v této oblasti hodlají dále pokračovat ve zlepšování a Ubuntu 10.04 Lucid Lynx má pak nabootovat do 10 sekund (ovšem ze solid state disku). Více viz článek Ubuntu 10.04 Lucid Lynx nabootuje do 10 sekund. První komentáře se však vyjadřují v tom smyslu, že k výraznému zrychlení startu systému oproti verzi 9.04 nakonec nedošlo a posun je možné pozorovat hlavně oproti  ještě starším distribucím. Uvidíme tedy, s čím nakonec přijde "desítková" verze.

Pokračování článku s dalšími podrobnostmi o Ubuntu 9.10 Karmic Koala hledejte na sesterském webu Computerworld zde: http://computerworld.cz/software/ubuntu-9-10-karmic-koala-rychlejsi-jednodussi-a-s-novym-vzhledem-5023.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?