Hlavní navigace

Kindle Fire trpí špatnou ovladatelností

6. 12. 2011

Sdílet

Jakob Nielsen, dánský expert zaměřující se na oblast uživatelského komfortu, prověřil použitelnost tabletu Kindle Fire. Pro svou studii si vybral čtyři uživatele tabletu, jež po určitou pozoroval a vyvodil z jejich chování výsledky, které si zřejmě společnost Amazon za rámeček nedá. Své závěry má podloženy zkušeností pouhých čtyř uživatelů, tudíž se vnucuje pochybnost, že pro objektivní výsledky je to nedostačující vzorek. Nielsen nicméně namítá, že kvalitativní studie nabízí mnohem zajímavější výsledky, než rozsáhlá testování zaměřená na metriky.

Nielsen vypozoroval, že je Kindle Fire pro uživatele příliš těžký a nedá se s ním pohodlně pracovat po delší dobu. „Pokud nemáte svaly jako Pepek Námořník, můžete na pohodlné sezení a čtení zajímavé elektronické knihy zapomenout,“ sdělil Nielsen. Nutno však podotknout, že s „příliš“ vysokou hmotností se potýká většina tabletů na trhu.

Nielsen dále doslova zepsul absenci hardwarových tlačítek určených pro otáčení stran elektronických dokumentů, avšak opět musíme brát na zřetel, že konkurence na tom není jinak. Navíc se v tomto případě jedná o velmi subjektivní názor, množství uživatelů jistě ryze dotykové ovládání vyhovuje.

Závažnější nedostatek však podle Nielsena představuje software. Grafické uživatelské rozhraní má jisté mouchy jako například příliš malá tlačítka či pomalou odezvu displeje. Nielsen navíc není jediný, kdo na „líné“ chování GUI poukazuje, některé recenze na zahraničních webech tento aspekt hodnotí stejně.

Kritická slova si Nielsen nachystal také pro aplikace a webové stránky, neboť shledal, že se uživatelé při ovládání tabletu často prstem netrefili tam, kam chtěli. Webové stránky zobrazené v plné velikosti se pak údajně obtížně čtou. Nielsen se snaží poukázat na fakt, že zkrátka nelze aplikaci určenou pro smartphone či naopak pro 10palcové zařízení bez problémů vměstnat na 7palcový displej. „7palcový tablet představuje citelně odlišné zařízení a je nutné k němu přistupovat jako ke specifické platformě.“ Faktem je, že vývojáři doposud neměli dostatečnou motivaci tvořit obsah pro 7palcová zařízení. Vezmeme-li však v potaz současný komerční úspěch tabletu Kindle Fire, jistě se tento trend brzy změní.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?