Hlavní navigace

Kolik uživatelů sleduje zpravodajství v mobilu?

6. 1. 2010

Sdílet

Kolik uživatelů sleduje zpravodajství v mobilu?


TelefonZpravodajství v mobilním telefonu podle uvedeného výzkumu sleduje přibližně jedna pětina internetové populace. Alespoň jednou týdně jej sleduje desetina uživatelů internetu, dalších 12 procent sleduje zpravodajství v mobilu méně často. Uživatelé, kteří mobilního zpravodajství využívají, stráví sledováním zpravodajství v mobilu průměrně více než minutu a půl denně. V mobilu dotazovaní nejčastěji sledují žhavé aktuality, počasí a denní domácí zprávy. Nejběžnějším způsobem sledování zpravodajství v mobilu je surfování na stránkách zpravodajských serverů.

Zdroje mobilního zpravodajství korespondují s trendy v internetovém zpravodajství. Nejpoužívanějšími zpravodajskými kanály jsou mobilní verze serverů Novinky.cz a iDNES.cz, na třetím místě pak Aktuálně.cz. Téměř polovina respondentů, kteří sledují zpravodajství v mobilu, považuje za nejlogičtější platit za zprávy tvůrcům zpravodajského obsahu, tedy zpravodajským serverům.

Jaké jsou výhody zpravodajství v mobilu?

Za hlavní výhodu mobilního zpravodajství respondenti považují nepřetržitou dostupnost aktuálních informací. Uživatelé internetu, zvyklí na rychlý přísun zpráv, oceňují možnost příjmu nejčerstvějšího zpravodajství do mobilu kdykoliv a kdekoliv, neboť mají mobil neustále po ruce. Surfování v mobilu nahrazuje některým lidem „klasické“ připojení k internetu. Tito lidé chtějí být za všech okolností online, a pokud nemohou přijímat informace na počítači, používají mobilní zařízení.

Jaké jsou nevýhody zpravodajství v mobilu?

K největším nevýhodám zpravodajství v mobilu podle respondentů patří špatná čitelnost zpráv daná drobným písmem na malém displeji. Další uváděnou nevýhodou je nepřehlednost zpráv, která vyplývá z malého zobrazovacího formátu. Respondentům nevyhovuje také zkratkovitý a příliš stručný formát zpráv. Velmi často uvádějí jako negativum zpoplatnění těchto služeb, které podle nich nemají odpovídající hodnotu – kromě nepohodlí při sledování je načítání zpráv příliš pomalé.

Shrnutí

Většina české internetové populace (94 %) používá mobilní telefon, a toto procento se prakticky neliší ani z hlediska pohlaví, věku či vzdělání. Necelá čtvrtina internetové populace využívá internet v mobilu. Na internet se přes mobil připojují hlavně muži, a to téměř dvakrát více než ženy. Míra využívání mobilního internetu roste s vyšším vzděláním respondentů. Nejméně využívají mobilní internet lidé starší 45 let.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?