Hlavní navigace

Komentář: Poslouchá nás Facebook? - 2. díl

26. 7. 2016

Sdílet

Předchozí díl

V iOS je to jednoduché. Stačí jít v menu Nastavení na Facebook → Nastavení → Mikrofon. U Androidu je selektivní volba práv aplikací možná jen od verze 6.0 Marshmallow nahoru.

Mám obecnou nedůvěru ke všem vnucovaným technologickým řešením. A tak jsem po agresivním postupu Microsoftu s Windows 10 přešel na Linux (s tím, že po 29. červenci zvážím návrat k „sedmičkám“). Stejný postoj jsem zaujal i v případě Facebooku, který používám víceméně už jen na komunikaci pomocí zpráv a na propojení s firemními účty.

Jenže před pár týdny se začalo dít něco divného – ze svého androidového telefonu mi webová aplikace Facebooku začala agresivně vnucovat Messenger – poté, co jsem si chtěl přečíst přijaté zprávy, se mi zobrazila nabídka instalace Messengeru, která zpočátku ještě šla odmítnout po stisknutí křížku v pravém horním rohu. Byť mě prohlížeč přesměroval na Google Play, kýženou zprávu jsem stále napsal. Po týdnu už to však zrušit nešlo, a tak jsem se smířil s tím, že facebookové zprávy budu zkrátka psát už jen z notebooku.

Zda to nějak souvisí s údajným využíváním mikrofonu k marketingovým účelům, o tom můžeme pouze spekulovat. Jisté však je, že uvedený postup může dále nalomit důvěru uživatelů v provozovatele sociálních sítí, se kterými začnou ti přemýšlivější sdílet stále méně informací. A protože je jejich business model na sdílení informací založen, může nedůvěra uživatelů vyústit v pokles tržeb. A to si nepřeje žádná firma.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?