Hlavní navigace

Lze snížit riziko kolapsu tuzemských elektrických rozvodných sítí?

17. 9. 2012

Sdílet

Ukazuje se ale, že nasazení některých vhodných řešení může takové výpadky výrazně eliminovat. Zatím posledním počinem v této oblasti je aktivita firem Cisco a Alstom Grid. Ty totiž uzavřely spolupráci, v jejímž rámci vyvinou a nabídnou nová digitální řešení právě pro elektrorozvodné sítě.

Základem nových řešení budou směrovače a přepínače Cisco Connected Grid a řídicí systémy Alstrom DS Agile. Architektura založená na protokolu IP umožní optimalizovat přenos energie i informací, součástí řešení bude také integrované zabezpečení a distribuovaný monitoring i řízení sítě.

Inteligentní elektrorozvodné sítě příští generace přinesou řadu výhod pro provozovatele i zákazníky.  Digitálně řízené elektrorozvodné systémy (smart grid) postavené na protokolu IP mohou nabídnout vyšší úroveň zabezpečení.

Operátoři utilit mohou chránit síť jako celek, stanovit jednotnou bezpečnostní politiku, řídit přístup uživatelů ke kritickým zdrojům a rozpoznat a omezit dopady kybernetických útoků. Komplexní bezpečnostní kontroly jsou založeny na doporučeních a standardech NIST (National Institute of Standards and Technology) a IEC (International Electrotechnical Commission).

Nové technologie zajistí v elektrorozvodných sítích příští generace také vyšší efektivitu provozu, a to díky optimalizaci a automatizaci architektury. Pokud je architektura založená na více vrstvách, umožní např. snadný návrh i nasazování technologií pro automatizaci rozvoden.

V rámci komunikační infrastruktury bude možné jednotně monitorovat zařízení pro řízení sítě i další vybavení. Zjednoduší se sledování kapacity sítě a řízení provozu s ohledem na její limity, přičemž bude možné mnohem víc využívat skutečnou kapacitu přenosové soustavy. Další výhodou je například podpora pro stávající i nové standardy, jako je IEC 61850, stejně jako snadné nastavení priorit, kdy např. přenos řídicích dat má přednost před ostatním provozem.

Flexibilita řešení podporuje nasazení více aplikací na běžné síťové infrastruktuře, což provozovatelům sníží náklady na provoz a údržbu. Architektura založená na více vrstvách umožňuje provozovat pevnou i bezdrátovou komunikaci v rámci jediné konvergované sítě.

Cisco se podílí na projektu tzv. chytrých sítí (Smart Grids) také v České republice.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?