Hlavní navigace

Matematik rozluštil kód chránící mobilní hovory před odposlechem

30. 12. 2009

Sdílet

Odposlechy mobilních telefonů jsou nyní mnohem jednodušší

Německý matematik Karsten Nohl společně s několika desítkami dalších lidí odhalil kódování GSM hovorů, které chrání obsah mobilních telefonátů před odposlechem. Technologie GSM je přitom nejrozšířenějším způsobem ochrany a používá ho na čtyři miliardy mobilních zařízení po celém světě. Zprávu přinesla britská BBC.

Nohl předvedl rozluštění kódu na berlínském kongresu o chaotických komunikacích. Němec se svým kolegy zasvětil zkoumáním kódu pět měsíců a své výsledky veřejně představil. O prolomení GSM kódu už se mluvilo i dřív, ale mělo se za to, že tyto znalosti měly pouze některé státní složky či velmi bohatí lidé, kteří za ně dobře zaplatili.

Asociace výrobců (GSMA) na to reagovala prohlášením, že Nohlova práce a její zveřejnění by bylo nezákonné v mnoha zemích. Německý matematik na to ale kontruje tím, že smyslem jeho výzkumu nebylo poskytnout zločincům možnost odposlouchávat hovory, ale naopak poukázat na slabost 22 let starého algoritmu A5/1, který mobilní telefonáty chrání. Chce tak vyvinout větší tlak na výrobce telefonů, aby ochranu hovorů vylepšili.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?