Hlavní navigace

Microsoft brzy ukončí podporu starších verzí systému Windows

24. 2. 2010

Sdílet

Microsoft ukončí podporu některých starších verzí systému Windows

Společnost Microsoft ukončí podporu některých starších verzí klientského operačního systému Windows, které nemají nainstalovanou nejnovější aktualizaci Service Pack. Zároveň skončí podpora serverového operačního systému Windows Server 2000. Uživatelé, kteří i nadále budou používat nepodporované verze těchto produktů, nebudou mít od této doby přístup k bezpečnostním a dalším aktualizacím a vystavují se tedy značnému riziku napadení škodlivým softwarem.

Microsoft proto doporučuje všem firmám, organizacím a uživatelům, aby v rámci zajištění co nejdelší podpory a bezpečnosti svých operačních systémů přešli na nejnovější verze systémů Windows 7 a Windows Server 2008 R2, případně si nainstalovali nejnovější aktualizaci Service Pack (SP) pro systémy Windows XP (aktuálně SP3) a Windows Vista (aktuálně SP2). Pouze pro tyto podporované verze produktů a servisních balíčků budou pravidelně dodávány aktualizace, včetně všech bezpečnostních oprav, a bude tedy zajištěna jejich aktuálnost.

Steve Ballmer


K ukončení podpory jednotlivých verzí produktů dojde v následujících termínech:

• Podpora systému Windows Vista RTM bez aktualizace Service Pack 1 nebo Service Pack 2 bude ukončena k datu 13. dubna 2010. Uživatelé, kteří na svých počítačích stále ještě používají tento operační systém bez aktualizace Service Pack, by měli přejít na nejnovější systém Windows 7, případně si doinstalovat aktualizaci Service Pack 2 pro systém Windows Vista.
• Podpora systému Windows XP s aktualizací Service Pack 2 skončí 13. července 2010. Uživatelům používajícím na svých počítačích systémy Windows XP SP1 či SP2 se doporučuje přejít na nejnovější systém Windows 7, případně na systém Windows XP s aktualizací Service Pack 3.
• Podpora systému Windows 2000 bude ukončena dne 13. července 2010. Uživatelé používající systém Windows 2000, by měli přejít na systém Windows 7.
• Podpora serverového operačního systému Windows Server 2000 skončí 13. července 2010. Zákazníkům používajícím Windows Server 2000 se doporučuje přejít na nejnovější verzi sererového operačního systému Windows Server 2008 R2, u kterého mají možnost zvolit si vhodnou edici, která bude vyhovovat jejich potřebám a zároveň jim umožní realizovat i nové scénáře nasazení, jako virtualizaci či Web.

Firmy, organizace a domácí uživatelé si mohou nejnovější servisní balíčky systémů nainstalovat prostřednictvím služeb Windows Update nebo Windows Server Update Services / System Center, případně si je mohou stáhnout z Microsoft Download Centra. K dispozici je uživatelům také celá řada nástrojů, pomocí kterých je možné si před migrací na novější verzi operačního systému ověřit či vyřešit kompatibilitu používaných aplikací.

Jedná se například o nástroj Application Compatibility Toolkit 5.5, Microsoft Deployment Toolkit 2010 nebo možnost provozovat systém Windows XP ve virtuálním prostředí pomocí Windows XP Mode nebo s využitím nástroje MED-V usnadňujícím správu virtuálního prostředí systému Windows XP v rozsáhlých sítích.

Více informací o dostupných nástrojích a doporučených postupech pro migraci na systém Windows 7 lze najít na: http://technet.microsoft.com/en-us/ee150430.aspx.Více informací o možnostech přechodu a vlastnostech Windows Serveru 2008 R2 pak naleznete na stránkách http://support.microsoft.com/win2000.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?