Hlavní navigace

Microsoft: taková budou Windows Phone 7 Series z pohledu vývojářů

18. 3. 2010

Sdílet

Microsoft představil Windows Phone 7 Series z pohledu vývojářů


Microsoft vývojářům poprvé představil možnosti, které jim poskytuje nová mobilní platforma Windows Phone 7 Series založená mimo jiné i na dynamickém přístupu k aktuálním informacím ze sociálních sítí i pracovních zdrojů. Pro vývoj aplikací a her s podporou trojrozměrné grafiky Microsoft vývojářům nabídne technologie jako jsou Silverlight a XNA framework.

Kompletní vývojová platforma pro Windows Phone 7 Series

Spojení funkcí technologie Silverlight pro vytváření internetových aplikací a XNA pro vývoj her dává vývojářům na profesionální i amatérské úrovni možnost tvořit mobilní aplikace a videohry pro novou platformu. Jejich zájem mohou vzbudit i využitím následujících možností a technologií:

•    akcelerometr – intuitivní nástroj, který reaguje na pohyb telefonu,
•    lokační služby – jednoznačný zdroj informací o poloze uživatele,
•    služby upozornění – nástroj pro aktivní zobrazení informací na displeji telefonu bez ohledu na to, zda je dotyčná aplikace spuštěná či nikoliv,
•    hardwarové zpracování a akcelerace videa s podporou řízení autorských práv (DRM)
a technologií IIS Smooth Streaming pro zajištění maximální kvality videa přehrávaného
z internetu v závislosti na aktuální rychlosti připojení,
•    multitouch – možnost ovládat aplikace dotyky několika prstů zároveň.

Bezplatné nástroje pro každého

Nástroje pro vývoj aplikací na platformě Windows Phone 7 Series s podporou technologie Silverlight jsou dostupné zdarma v podobě balíčku Windows Phone Developer Tools na webu developer.windowsphone.com. Tyto nástroje zahrnují Visual Studio 2010 Express for Windows Phone, rozšíření Windows Phone 7 proVisual Studio 2010 RC 1 a Windows Phone 7 Emulator pro testování aplikací. Microsoft uvedl i nástroj Expression Blend 4 for Windows Phone, profesionální prostředí, které bude dostupné v rámci balíčku Windows Phone Developer Tools v následujících týdnech.
Marketplace pro Windows Phone 7 Series aplikace

Microsoft představil také prostředí Windows Phone Marketplace, které umožní přístup k aplikacím pro uživatele a  možnost distribuce aplikací pro vývojáře. Marketplace nabídne nejen vyhledávání a možnosti propagace konkrétních aplikací, ale také podporu platebních nástrojů od platebních karet přes reklamou sponzorované aplikace až po možnost zaplatit prostřednictvím mobilního operátora. Marketplace dovolí uživatelům vyzkoušet aplikace před jejich koupí a vývojářům umožní propagovat jejich další výtvory v rámci jiné jejich aplikace, kterou si uživatel stáhne. Dostupnost Marketplace pro Windows Phone 7 a formy platebích metod se mohou v jednotlivých zemích lišit.

Microsoft také oznámil dostupnost nové testovací verze platformy Silverlight 4 s označením RC. Silverlight v této verzi nabízí více než 60 nových funkcí a vylepšení včetně možnosti přístupu k webové kameře nebo komunikaci s Sharepoint servery pro přístup ke sdíleným dokumentům. Všechny nové funkce jsou vývojářům dostupné v prostředí aktualizovaného nástroje Expression Blend 4, který je také k dispozici v testovací verzi. Mezi nové funkce Expression Blend 4 Beta patří Path Layout, která tvůrcům aplikací umožňuje navrhovat animovaná uživatelská rozhraní vizuálně, bez nutnosti práce s programovým kódem. Expression Blend 4 Beta podporuje .NET Framework 4 a Visual Studio 2010.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?