Hlavní navigace

Microsoft se rozloučil s označením Metro pro dotykové rozhraní

9. 8. 2012

Sdílet

Dlaždicové dotykové rozhraní operačního systému Windows 8 nese označení Metro již od svého představení u mobilního systému Windows Phone 7. Dle několika zdrojů však představuje časovanou bombu, jejíž exploze by mohla rozpoutat hned několik soudních sporů s držiteli souvisejících ochranných známek.

Snad nejpravděpodobnějším žalobcem by mohl být německý obchodní gigant Metro AG, který je u nás známý pod značkou Makro. Jiné zprávy hovoří zase o tom, že se Microsoft rozhodl toto označení přestat používat na základě diskuze s nejmenovanou evropskou společností.

Pojmenování Metro má přitom kořeny už u multimediálního přehrávače Zune, kterého shodou okolností potkal obdobný osud a byl rovněž odsouzen k zapomnění. Používáno je přitom jak v kontextu Windows 8, tak i mobilního operačního systému Windows Phone.

Sám redmondský gigant dohady o opuštění tohoto označení z důvodu soudního klání popírá a vysvětluje své počínání následujícími slovy: „Metro jsme používali jako kódové označení během vývoje v celé řadě našich produktových linií. S blížícím se uvedením na trh a přesunu směrem k masám spotřebitelů budeme používat označení komerční.“

Nyní před Microsoftem stojí nelehký úkol – vymyslet chytlavé a výstižné označení, které nebude představovat potenciální terč pro žádného držitele ochranných známek a zároveň elegantně vytěsní z hlav uživatelů spojitost mezi pojmem Metro a uživatelským rozhraním Windows 8. Nahrazeno by mělo být během týdne.

 

Zdroj: IDG News Service, The Verge

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?