Hlavní navigace

Microsoft v dubnu pohřbí Windows Vista

15. 3. 2017

Sdílet

Na stránce podpory, zaměřené na tuto záležitost, Microsoft řekl, že podporu pro Windows Vista poskytoval v uplynulých deseti letech, ale nastal čas jít dál – pro něj i pro jeho hardwarové a softwarové partnery.

Vista už tedy po 11. dubnu nebude dále dostávat nové bezpečnostní aktualizace, záplaty, možnosti placené nebo bezplatné asistence nebo on-line aktualizací technického obsahu od Microsoftu.

Systém Windows Vista byl původně představen v červenci 2005 a celosvětově dostupný je od 30. ledna 2007. Systém sloužil jako dočasné přemostění mezi Windows XP a vychytanějšími sedmičkami. Je pravda, že ztráta Windows 7, k níž má dojít zhruba za tři roky, nás bude mrzet mnohem, mnohem víc. Pokud jde o systém Vista, ten býval kritizován jako žrout zdrojů, a v některých případech tak běžel pomaleji než jeho předchůdce.

Microsoft ukončil mainstreamovou podporu zastaralého operačního systému už v roce 2012, komerčním (podnikovým) klientům však ponechal možnost rozšířené podpory.

Ačkoliv váš PC s Vista poběží i po 11. dubnu, jeho používání bez přístupu k aktualizacím není právě moudrým krokem. Takový počítač totiž bude do budoucna zranitelnější vůči bezpečnostním rizikům i virům.

Dobrou zprávou však je, že Windows Vista už příliš mnoho počítačů nepoužívá. Podle nejnovějších dat od NetMarketShare je Vista v současné době nainstalován jen na 0,78 procentu desktopových PC.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?