Hlavní navigace

Microsoftu se podařilo eliminovat Linux v netboocích

11. 4. 2009

Sdílet

Microsoft vrací úder - netbooky teď patří platformě Windows

 

Podle výsledku výše zmíněného průzkumu se podíl netbooků prodaných s Windows XP se v měsíci únoru vyšplhal na drtivých 96 procent. Pouhá čtyři procenta tak zůstala na další různé linuxové distribuce (nejčastěji Xandros, SUSE, Ubuntu, Linpus).

Závěry NDP okomentoval na blogu WindowsTeamBlog.com Brandon LeBlanc ze společnosti Microsoft. Nezapomněl připomenout, že podle původního záměru netbooky neměly sloužit jako plnohodnotné počítače, ale zejména jako na internet zaměřené přístroje, tudíž hlavně pro přístup k e-mailu, online komunikaci a procházení stránek.

Teď se ale podle něj jasně ukazuje, že takové představy byly mylné a že zákazníci chtějí plnohodnotné počítače s operačním systémem, na jaký jsou zvyklí, tj. s Windows XP. Změnu v pohledu uživatelů na netbooky, jež zpočátku měly menší displeje, nepohodlné klávesnice, málo operační paměti a chyběly v nich pevné disky, opírá právě o rapidní nárůst poptávky po Windows. Ještě v polovině roku 2008 jejich podíl na tomto segmentu trhu činil pouhých 10 %, tj. 90 % si tehdy z koláče ukusoval Linux.

„Nejenže si lidé v drtivě většině případů vybírají Windows, ale ti, kteří si zkusili koupit netbooky s Linuxem, je navíc často vracejí,“ píše nadšeně LeBlanc a odvolává se na dřívější vyjádření výrobce netbooků firmu MSI a společnost Canonical, která stojí za vývojem linuxového systému Ubuntu.

Další pokračování tohoto článku naleznete na sesterském webu Computerworld.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?