Hlavní navigace

Ministerstvo kultury ukončuje Projekt internetizace knihoven, nenašlo dostatek prostředků

29. 2. 2012

Sdílet

Ministerstvo kultury dle vlastních slov přes veškerou snahu nenašlo dostatek finančních prostředků pro udržení Projektu internetizace knihoven (PIK). Od 28. března tak má být na 2 500 knihoven odpojeno od internetu, respektive za připojení již nebude platit stát.

Návrh na ukončení projektu byl předložen již v loňském roce, což pochopitelně vyvolalo řadu protestů mimo jiné ze strany politického seskupení Česká pirátská strana. Proti ukončení projektu se postavil také Svaz knihovníku a informačních pracovníku České republiky (SKIP), který získal od předsedy vlády Petra Nečase i od tehdejšího ministra kultury Jiřího Bessera písemná potvrzení o pokračování projektu.

dopise, který SKIP zaslal v červenci loňského Petru Nečasovi, shrnuje předseda SKIP Vít Richter hlavní důvody, proč by měl být projekt zachován a jak by jeho ukončení mohlo knihovnám i občanům ČR uškodit. Zdůrazňuje především fakt, že v případě odpojení knihoven od internetu bude velké části obyvatel zamezen přístup k internetu, v knihovnách využívá připojení údajně asi 3 miliony uživatelů ročně. Ukončení PIK by také mohlo pro řadu obcí představovat podnět pro zrušení knihoven.

SKIP se proti rohodnutí hodlá bránit otevřeným dopisem předsedovi vlády ČR.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?